Organizátory promítání filmů z Jednoho světa na UK trápí malá návštěvnost

11. 3. 2013 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Jedna z možností, jak se mohou studenti na festivalu Jednoho světa aktivně zapojit, je tzv. Do it yourself, což znamená uspořádat vlastní promítání dokumentárních filmů na vysoké škole. Letos se této organizace zhostily stejně loni dvě fakulty UK: Tomáš Kozel a Jana Dobešová z Přírodovědecké fakulty a Ondřej Hrubeš, Andrea Chudobová a Radka Stružková z Fakulty humanitních studií.

Jeden svět 2013

„Před dvěma lety k nám na fakultu dorazil Marek Vozka, současný ředitel produkce Jednoho světa, aby se studentů zeptal, kdo by chtěl festival na přírodovědě pořádat. A my jsme se přihlásili,“ popisuje začátky Tomáš.

„Motivací, abychom se pustili do projekcí filmů z Jednoho světa u nás na fakultě, pro nás bylo hlavně získání zkušeností s organizací takové akce. Osahat si, jak to funguje – rezervace prostor, zajištění techniky, propagace a podobně. Lákalo nás zahrát si roli prostředníka mezi společností Člověk v tísni a Přírodovědeckou fakultou,“ vysvětluje Tomáš.

Tomáš i jeho kolegyně Jana už měli zkušenosti s promítáním filmů z dob studia na gymnáziu. Jana organizovala filmový klub na gymnáziu v Pardubicích, Tomáš v Příbrami.

Oba prozrazují i těžkosti, se kterými se při promítání potýkají. Jednou z nich je například rezervace volného sálu pro projekci s dostatečným předstihem. „Učebny bývají často beznadějně zamluvené profesory, kvůli odpoledním přednáškám nebo konferencím. Také jsme letos hodně dlouho čekali na zveřejnění rozvrhu letního semestru,“ objasňuje Tomáš. Propagaci k Do it yourself si taktéž studenti dělají sami. „Jezdíme a lepíme plakáty po okolí,“ usmívá se Jana.

Letošním přáním organizátorů by byl rozhodně větší zájem diváků. Loni jich na tři filmy dorazilo sto, letos by chtěli pořadatelé návštěvnost zdvojnásobit.

ČTĚTE TAKÉ:

Festival Jeden svět chce upozornit na nesnášenlivost. Promítat se bude i na UK

Jana letos ‚nakoukala‘ okolo 40 filmů, z nichž doporučuje především snímek Pevnost. „Je to český dokument vyprávějí o moldavském Podněstří, malebném místě v Evropě, o kterém se příliš nemluví a nikdo o něm nic neví,“ říká Jana. Tomáš přikyvuje a vychvaluje dokument Na sever od slunce: „Oba jmenované filmy jsou vizuálně krásné. Ke snímku Na sever od slunce bych ještě dodal: pozitivní, milý, odpočinkový.“

Ondřej z Fakulty humanitních studií přičichl k dobrovolnictví v kinech na Jednom světě už před čtyřmi lety. V roce 2010 se zhostil Do it yourself v hudebním klubu Podsklepeno v pražském Karlíně. „S promítáním filmů z Jednoho světa jsem začal pro jejich dobrou myšlenku. Přinášejí informace, které se prostřednictvím diváků šíří, propojují svět. I když to zní jako klišé, v různých částech světa se dějí různé věci, ale svět je opravdu jen jeden.“

Také jeho trápí nízká návštěvnost při projekcích na FHS. „Myslím si, že je to tím, že Jinonice opravdu nejsou v centru. Na film se přijdou podívat buď lidi ze školy, kteří vydrží po přednášce na projekci čekat, nebo studenti z nedaleké koleje. Na druhou stranu, máme přece otevřeno pro širokou veřejnost a vstup je jen za 50 korun,“ upozorňuje.

Ondřej by rád nalákal potenciální diváky třeba na film Divoký sever. „K diskusi jsme přivzali Davida Beňáka, člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, přednášejícího na Filozofické fakultě, člověka z terénu, pracujícího v oboru,“ dodává organizátor jinonických projekcí.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.