Oslavy 17. listopadu: koncerty, debaty i protesty proti prezidentovi

14. 11. 2014 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

V pondělí si Česká republika opět připomene události z let 1939 a 1989. Slavit se bude výročí začátku sametové revoluce i mezinárodní den studentů – jediný mezinárodní svátek, který má původ v Československu. UKáčko.cz přináší přehled akcí, na kterých můžete svátek oslavit.

Albertov - pamětní deska 17. 11. 1989

Na Albertově se bude obědvat v retro stylu, na Právnické fakultě diskutovat s prezidenty

Akce Znovu zvonit klíči začíná už v neděli 16. listopadu besedou se studentskými lídry z roku 1989. Beseda se uskuteční na Masarykově koleji ČVUT od 16:30.

Znovu zvonit klici

Program bude pokračovat v pondělí průvodem, který začne stejně jako v roce 1989 na Albertově, a skončí v Žitné ulici. Průvod zakončí proslovy, kde mimo jiné vystoupí i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kterého prezident Miloš Zeman nepozval na Hrad v rámci oslav 28. října.

Akci pořádá Studentská komora Rady vysokých škol společně se zástupci ČVUT, VŠCHT, ČZU a VŠE a UK. Právě v prostorách Univerzity Karlovy v menze na Albertově začne ve 12:00 oběd ve stylu retro.

Následovat bude pietní akt před Přírodovědeckou fakultou, kam dorazí prezident Miloš Zeman, prezident Polské republiky Bronisław Komorowski, prezident Maďarska János Áder, prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck a prezident Slovenské republiky Andrej Kiska. Debatovat se středoevropskými prezidenty budou mít studenti možnost následně od 16:00 na Právnické fakultě.

Celý program najdete na Facebooku https://facebook.com/events/789333187797220

Díky, že můžem

Díky, že můžem – Korzo Národní má za cíl poděkovat těm, kteří se před pětadvaceti lety hlásili k myšlenkám svobody a demokracie. Akce organizovaná Budějovickým Majálesem, Opona o.p.s., ve spolupráci se Studentským Majálesem udělá z Národní třídy místo pulsující životem plné korzujících lidí.

Návštěvníci budou mít možnost porovnat život za totality se současností. „Chceme na Národní třídě ukázat potenciál dnešních mladých lidí a dát ho do kontrastu toho, jaké byly možnosti za minulého režimu. Sami si možná ani neuvědomujeme, v čem všem je to znát,“ říká studentka a jedna z organizátorek Lucie Bílková.

Díky, že můžem

Na zdi nářků a díků mohou návštěvníci zhodnotit úspěchy či neúspěchy za posledních 25 let. Součástí akce je mše, která začne v 10:00 v kostele sv. Voršily na Národní třídě a povede ji kardinál Dominik Duka. Samotný program odstartuje v pravé poledne na Národní třídě, kde se až do 22:00 budou konat desítky různých akcí.

Návštěvníci mohou poznat Národní třídu očima lidí bez domova nebo žonglovat s Bratry v tričku. Na piazzettě Národního divadla se budou konat divadelní vystoupení, například Divadlo Feste zahraje fragmenty ze hry Národní třída reflektující události roku 1989. „Láska stage“ bude patřit studentským kapelám jako je Zrní či Akademický orchestr ČVUT. Součástí akce bude maraton snímků, které byly za totality zakázány. Snímky se budou promítat na FAMU na Smetanově nábřeží.

Celý program najdete na stránkách akce a na Facebooku http://dikyzemuzem.cz https://www.facebook.com/events/352309784936517

Klubová noc

Oslavy 17. listopadu završí Klubová noc, která otevře kluby po celé České republice. Vystoupí zde přes 200 hudebních českých i zahraničních interpretů a na všechny koncerty bude vstup zdarma. Součástí budou i debaty s se studenty, kteří v 89′ protestovali a debaty s umělci i studenty pozdějších generací.

V Paláci Akropolis v Praze proběhne koncert Fenomén Kryl, kde zahraje Dáša Vokatá, Vlastimil Třešňák a skupina Missa. V rámci koncertu bude pokřtěna kniha bývalého děkana Filozofické fakulty Michala Stehlíka a Ivany Denčevové „Fenomén KK“.

Ve Svitavách v bývalém kulturním domě Bílý dům vystoupí Plastic People of the Universe. Undergroundová kapela se za dob normalizace odmítala podřídit požadavkům komunistického režimu a její členové byli následně režimem vězněni. Protesty za jejich propuštění vyvrcholily v Chartu 77. Koncert Plastic People začíná v 19:00.

Detailní program najdete na http://festivalsvobody.cz/projekty/klubova-noc/

V Praze se střetnou příznivci a odpůrci prezidenta

17. listopadu kromě oslav pádu totality a studentů proběhnou i protestní akce příznivců a odpůrců Miloše Zemana. Akce odpůrců „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente“ začne v 11:00 hodin na Národní třídě.

„Sejdeme se na místě a budeme mlčky očekávat hlavu státu. Když přijde, odstartuje náš protest samotný příchod. Když nedorazí, odstartujeme ho sami. Na povel píšťalky zvednou účastníci demonstrace nad hlavu červenou kartu,“ stojí v popisu akce na Facebooku.

Příznivci vyjádří podporu prezidentovi například na Albertově v 10:00. Na Klárově proběhne od 14:00 akce „Stojíme za svým prezidentem!“.

Plakáty: ČVUT, Díky, že můžemNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.