Oslavy 28. října: Studentské spolky podpořily rektory, kteří nešli na Hrad

30. 10. 2016 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

51 studentských spolků podpořilo rektory, kteří odmítli přijít na Hrad. Společně uctili památku 28. října u sochy Masaryka. Den vzniku samostatného Československa se slavil také na Staroměstském náměstí, kde před několika tisícovým davem promluvil i prorektor UK.

K Masarykovi rektoři nešli sami

Sváteční den zahájila dopolední akce Jdeme s rektory. Na Hradčanském náměstí se sešli zástupci 51 vysokoškolských studentských spolků a iniciativ z celé republiky, kteří podepsali dokument, v němž všichni vyjádřili podporu rektorům a vyzvali k respektování tradic a ideálů demokratického státu. Společně s rektory přišli položit květiny a zapálit svíčky u sochy T. G. Masaryka.

Hradčanská 28. říjen (Viktorie Dančová)„Jde o vyjádření podpory rektorům v tom jejich rozhodnutí nepřijít,“ vysvětlil UKáčku.tv Tomáš Bederka, iniciátor studentského prohlášení. „To vymezení vůči Zemanovi je tam minimální, právě proto, že nám jde o to uctít pořádně oslavy 28. října u sochy T. G. Masaryka a nenechat se rozházet člověkem z toho baráku,“ poukázal směrem k Hradu.

Většina rektorů vysokých škol se omluvila z oficiálního předávání státních vyznamenání prezidentem republiky, které proběhlo večer na Pražském hradě. Svůj postoj zaujali na základě nepozvání Mikuláše Beka, rektora Masarykovy univerzity. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu omluvy rektorů z oficiálních oslav glosoval následujícími slovy.

Oslavy 28. října na Pražském hradě se uskutečnily za neúčasti rektorů už po několikáté v řadě. Spor začal v roce 2013, kdy prezident na Hrad nepozval Mikuláše Beka a také Libora Grubhoffera, tehdejšího představitele Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Bek a Grubhoffer neobdrželi pozvánku ani v následujících letech.

Večerní oslavy podpořilo mnoho známých tváří

Na pietní akt navázala večerní Oslava státního svátku v podhradí na Staroměstském náměstí. Ani neustálé poprchávání neodradilo tisíce diváků od uctění památky 28. října pod širým nebem.

Večer zahájil organizátor akce Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny. V úvodním proslovu vyjádřil přání, aby se oslava nesla v duchu pozitivních emocí. Moderování se ujal textař a producent Michal Horáček, který pozval také hudebníky Lenku Novou, Františka Segradu a Ondřeje Rumla, jejichž vystoupení střídaly proslovy Petra Pitharta, Mariana Jurečky, Miroslavy Němcové, Daniela Hermana, Marka Váchy, starostů, primátorů a rektorů.

„K vám a ke všem, kteří mě zaslechnou, zejména vy mladší, na vás se obracím s naléhavou prosbou, abyste byli kritičtí k chýrám, které se jako laviny šíří nejen po sociálních sítích.“ žádal Petr Pithart, mj. docent katedry politologie a sociologie PF UK, „Spolehněme se na svůj kritický rozum, vystrčme ale také hlavy ze svých bublin […] Buďme kritičtí, nároční sami k sobě. A co je ještě důležitější, snažme se rozumět i těm, kterým nerozumíme. Ba právě těm.“

Staromák 28. říjen (Viktorie Dančová)Slavnostní a nekonfliktní atmosféra panovala během celého večera, především pak ve chvíli, kdy účastníci na pódiu i pod ním zapálili svíčky, případně rozsvítili své mobily nebo blesky fotoaparátů. Zazněla studentská hymna Gaudeamus igitur a na pódiu vystoupili prorektor Univerzity Karlovy a rektor Masarykovy univerzity.

Prorektor Martin Kovář promluvil o tom, že důvodem tohoto setkání je připomenutí si hodnot a ideálů, na kterých T. G. Masaryk, mj. profesor Karlovy univerzity, stavěl prvorepublikové Československo. Tyto ideály jsou podle Kováře v posledních letech nezřídka ironizované a zesměšňované, ačkoli na nich nic směšného ani k ironizování není. „Je správné a dobré nebát se, projevit lidskou i občanskou statečnost, je správné nekrást a je správné mluvit pravdu.“ uvedl a následně předal pozdrav rektora UK Tomáše Zimy, který se oslavy nemohl účastnit, protože je právě na lékařském kongresu ve Rwandě.

Jiří Brady dostal ocenění

Na závěr večera udělil rektor Palackého univerzity v Olomouci Jaroslav Miller medaili Jiřímu Bradymu za jeho neúnavnou osvětovou činnost o hrůzné pravdě holokaustu, pomoc naší zemi po roce 1989 a obhajobu lidských práv.

Jiří Brady za bouřlivého potlesku uzavřel oslavu slovy: „Moje zásada je, že vždycky člověk musí mít štěstí, ale tomu štěstí musíte pomoct, nesmíte se vzdát. Já jsem měl to štěstí, že jsem nedostal medaili a teď jich mám tolik, že budu mít problém to dát do kufru […] Ale jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoct.“

Viktorie DančováKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.