Oslavy máje ve studentském stylu

10. 5. 2017 Autor: Rubrika: Kultura 1 komentář

„Studentský Majáles Studentský Majáles Studentský Majáles!!!“ Tato slova se v pondělí 1. 5. rozléhala ulicemi. Studenti vyrazili oslavit první máj již tradičním majálesovým průvodem Prahou a bohatým kulturním programem v prostorách Karolina.

A co že ten Studentský Majáles vlastně je? „Jak už vyplývá z názvu, tak je to studentská oslava máje. Úlohou Studentského Majálesu je vytvořit platformu pro prezentaci studentů a studentek napříč jejich dovednostmi. Tímhle projektem chceme propojit studenty/tky různých oborů, fakult, univerzit a vytvořit festival, který nabídne širokou škálu prezentace studentství jako takového,“ vysvětluje Petr Holubetz organizátor festivalu.

Akce začíná průvodem z Kampy až k Ovocnému trhu. Když na Kampu přicházím, hemží se to tu už studenty, pestrobarevnými transparenty a organizátory v oranžových vestách. Ve vzduchu panuje napětí a nedočkavost, všichni by už rádi vyrazili. Domlouvají se poslední pokyny s policií a pak už se celý průvod dává do pohybu. Z megafonů zaznívají nadšené pokřiky. V doprovodu policejního vozu je pozastavena doprava. Lidé v tramvajích se lepí na okénka, aby viděli, co že se to venku děje a proč se nejede. Někteří mávají, jiní nechápavě kroutí hlavou.

První zastávka průvodu se koná na Náměstí Václava Havla. Tady letošní kandidáti na krále majálesu dostávají první úkol, který má prověřit jejich schopnosti a kompetence. Musí ze všech přítomných sestavit živý znak hippies. Tématem průvodu totiž je barevné Summer of Love 1967.

Po troše úsilí se dílo daří, vzniká nespočet dokumentárních fotografií a pak už se vyráží dál. Atmosféra v průvodu je elektrizující. Studenti skandují, zdraví kolemjdoucí a naplno si užívají svou chvíli slávy. Na Karlově náměstí tři odvážlivci recitují Máj, hraje hudba a tančí se.

Podobně probíhá i třetí zastávka na Staroměstském náměstí. Zvědaví turisté se ptají, co slavíme, fotí se s námi a obdivují transparenty. Pak už se celý průvod přesouvá do finální destinace – prostoru Karolina a k hudební stagi na Ovocném trhu. „Z průvodu mám velkou radost. I přes to, že byla menší účast než minulý rok, na studentech byl vidět zápal a energie. Kapela dokázala roztančit všechny zúčastněné. Jediné co mě mrzí, je, že nám nevyšel proslov pana Lindaura k našemu tématu Summer of love, který bohužel těsně před akcí onemocněl,“ hodnotí první část akce organizátorka průvodu Adéla Marková.

V Karolinu už je vše připraveno k zahájení té pravé oslavy Studentského Majálesu. Stánky studentských spolků nabízejí lákavé občerstvení, fakultní trička a tašky, soutěže, kvízy nebo třeba pokusy. Na velké stagi na Ovocném trhu to rozjíždí kapela, zatímco na malé stagi ve dvoře Karolína probíhají přednášky a autorská čtení. Tančí se, pojídají se dobroty a popíjí pivo. „Na Studentském Majálesu jsem poprvé, moc se mi líbí místní uvolněná atmosféra. Nejvíc jsem si užil čtení poezie a přednášku Jak číst Machiaveliho. Už se těším na příští rok!“ popisuje akci Daniel Mrázek, student Vysoké školy ekonomické.

Závěrem odpoledního programu je volba krále Majálesu. Tři kandidáti proti sobě celý den bojovali v jednotlivých soutěžích a teď se ukáže, kdo si získal největší přízeň. Poslední výzvou je říci něco o sobě a svém královském programu. Vzhledem k pokročilé hodině a hýřivým oslavám to není úkol vůbec jednoduchý.

Po těsném hlasování se králem stává kandidát „Ir“ a královnou jeho společnice Janička z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK. Na studentské oslavy se přišli podívat i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Vlachová, která hlasitě fandila především královně Janičce.

Celý festival zakončuje program ve Studentském klubu Celeletná. Vystupují kapely jako Zahranice, Vítroholc nebo Šlépěj. Už podle názvů bylo na co se těšit.

A čeho si organizátoři cení nejvíce? „Nejvíc se povedlo to, že Studentský majáles vůbec byl.“ směje se Petr Holubetz.

Text a foto:Lucie Krejzlová1 komentář »

  • anonym :

    Hodilo by se poznamenat „dnes již bývalá ministryně školství“ 😀

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.