Oslavy pádu totality: koncerty, happening i pochod na Hrad

15. 11. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Akce k výročí listopadové revoluce 1989 tento týden vrcholí. Kromě tradičního zapalování svíček na Národní třídě a proslovů politiků se do oslav letos výrazně zapojila i univerzita a její studenti.

UK oslaví výročí o den dříve koncerty a filmy

Svobodný Albertov 2009

Koncerty studentských kapel jako Caktus či Masolet, rozhovory s pamětníky událostí listopadu 1989 (vzpomínat budou Jan Potměšil, Šimon Pánek, prof. Petr Čepek, doc. Jan Černý a mnoho dalších) a promítání filmů z Archivu bezpečnostních složek. Tak budou vypadat oslavy výročí v podání Univerzity Karlovy nazvané Svobodný Albertov. Konají se už v pondělí 16. listopadu mezi 13 a 22 hodinou v areálu UK na Albertově, tedy na místě, kde revoluce začala.

Přírodovědecká fakulta pořádá k letošnímu výročí Filmový festival – přehlídku dokumentárních filmů a dosud nepublikovaných dokumentů z Archivu bezpečnostních složek doplní diskuse věnované zániku komunistické totality v Československu. Akce probíhá v pondělí 16. listopadu od 15 hodin ve Velké geologické posluchárně PřF na Albertově 6. (podrobný program na iForu)

Klaus bude diskutovat se studenty

listopad 1989

I letos bude hlavním místem pro kladení kytic a svíček památník 17. listopadu na Národní třídě, kde před 20 lety došlo k násilnému ukončení studentského pochodu.

Pondělní odpoledne bude na Právnické fakultě patřit prezidentovi Václavu Klausovi. Od 14 hodin tam přednese svůj projev na téma „Studenti a 17. listopad“. Po přednášce má následovat diskuse se studenty.

O den později se však chystá i demonstrace proti Klausovi. Část odpoledního průvodu z Albertova se u Národní třídy oddělí a půjde směrem k Hradu. „Cílem cesty je upozornit, že jedním z nejnebezpečnějších škůdců naší novodobé demokracie je paradoxně její současný prezident. Nerespektuje soudní moc, nerespektuje Ústavu ČR a svůj ústavní slib, buduje si svou vlastní zahraniční politiku, kterou nekonzultuje s vládou,“ napsali organizátoři pochodu na Facebooku.

20 let bez opony

Pod názvem 20 let bez opony – Máme co slavit! se uskuteční vzpomínkový průvod z Albertova na Národní třídu, po trase, po jaké se šlo před dvaceti lety. Na Národní třídě průvod ukončí slavnostní koncert s netradiční dramaturgií, na kterém skupina Monkey Business doprovodí celou řadu sólistů nejrůznějších žánrů. Akce je otevřená pro širokou veřejnost. Sraz je na Albertově v 15 hodin, koncert na Národní začíná v 18 hodin a od půl osmé přítomným zahraje DJ Mardoša.

Oslavy zakončí happening a studentský koncert v Rudolfinu

Hudbou k výročí sametu

Studentská iniciativa Inventura demokracie pořádá 17. listopadu od 18.30 happening na Václavském náměstí. Ten uzavře Dny inventury, týdenní sérii debat, přednášek a happeningů k výročí listopadu 1989. Podle organizátorů jde o akci „pro všechny, kteří se na 17. listopadu 2009 nechtějí spokojit jenom s mejdanem“, ale rádi by se i zamysleli, kam za 20 let česká demokracie dospěla.

Večer pak bude patřit koncertu Hudbou k výročí sametu, který se koná v úterý 17. listopadu od 20 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Zazní hudba Antonína Dvořáka (Karneval, Te Deum), Petra Ebena (Te Deum) či Bedřicha Smetany (Blaník z Mé vlasti).

Na slavnostním koncertě pořádaném při příležitosti Dne studentstva bude hrát studentský Orchestr 17. listopadu, zpívat budou akademické sbory z celé ČR. Sólisty budou Roman Janál a Lívia O. Vénosová; dirigují Libor Pešek, Marko Ivanović a Michal Vajda. Koncert se koná pod záštitou Václava Havla.

Studentské vstupné je 100 Kč, ostatní 200 Kč a vstupenky je možné zakoupit v pokladně Rudolfina každý všední den od 10 do 18 hodin anebo na www.ceskafilharmonie.cz.

Plakáty: UK, PřF, IDNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.