Pád totality oslaví lidé, kteří ji nezažili. Na Národní zahraje Generace 89+

17. 11. 2011 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

U příležitosti 22 let svobody a demokracie se 17. listopadu v klubu Rock Café na Národní třídě uskuteční koncert s názvem Generace 89+. Program doplní ukázka z výstavy Normalizace a nenormalizace a promítání dokumentární série Báječná léta bez opony.

U pamětní desky 17. listopadu 1989 položili lidé už tradičně stovky svíček

Foto: David Stella (UKáčko.cz)

Na koncertu Generace 89+ připomínající jeden z nejzásadnějších okamžiků našich dějin nezahrají tehdejší hvězdy undergroundu, ani kapely, které si tu dobu dobře pamatují. Právě naopak.

Pořadatelé pozvali čtyři kapely, jejichž členové se narodili až po roce 1989 nebo tak krátce před ním, že si tehdejší dobu nemohou pamatovat. Ve škole se nemuseli učit sovětské partyzánské písně, s kapelami nepoznali povinné výstupy před „přehrávkovými komisemi“. Od samého začátku měli ve své tvorbě úplnou svobodu. Na koncertu vystoupí Happy Funeral, The Colorblinds, Peter Pan Complex a Green Småtroll.

Rok 1989 už podle organizátorů většina mladých lidí vnímá téměř jako prehistorii. Přispívá k tomu i nedostatečná výuka moderních dějin ve školách a nevyrovnání české společnosti s vlastní totalitní minulostí.

Pro kapely, které v Rock Café 17. listopadu vystoupí, to ale není jen další z řady koncertů. „17. listopad je důkazem toho, že chceme bojovat za naši svobodu, že nechceme upadnout do temnoty diktatury a totalitního režimu. V tento den bychom si měli vzpomenout na každého, kdo kdy bojoval nejen za naši demokracii, ale za demokracii na celém světě,“ říká Sebastian z kapely Happy Funeral.

Dodnes je podle něj třeba bojovat za práva lidí, kteří nemají to štěstí žít ve svobodné společnosti říkat, co si myslí.

„Oslavuji rád kdykoliv, ale vyrostl jsem v Izraeli, kde 17. listopad chybí, a kde se moderně, demokraticky a úspěšně vychovává generace vzdělaných, a přesto totalitně smýšlejících, ustrašených lidí. Podobným způsobem je pro mne český 17. listopad trochu ponížen pokaždé, když někde za nadšeného potlesku svobodných Čechů vystoupí Daniel Landa, a jednou za čas mu za to místní kulturní elita udělí patřičné ocenění,“ uvedl Jordan ze skupiny Peter Pan Complex.

Program v Rock Café doplní promítání dokumentární série Báječná léta bez opony v malém sále a také ukázka z výstavy Normalizace & nenormalizace, která vzniká u příležitosti vydání románu Marka Tomana s názvem Frajer. Výstavu tvoří fotografie konfrontující normalizační ovzduší socialismu s euforickou atmosférou současného festivalu Mighty Sounds. Autory fotografií jsou Dana Kyndrová, Vojtěch Florian a Jan Hromádka.

Akce začíná 17. listopadu ve 20 hodin v Rock Café, Národní 20. Vstup je zdarma.

Program
20:00 – 20:40 Happy Funeral
21:00 – 21:40 ColorBlinds
22:00 – 22:40 Peter Pan Complex
23.00 – 23:50 Green SmåtrollNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.