Padesátku akademiků vyděsily Zemanovy výroky. Prosí mladé, aby ho nevolili

23. 1. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita 6 komentáře/ů

Skupina badatelů sepsala otevřený dopis, v němž se vyjadřuje k tématům probíraným před druhým kolem prezidentské volby. Podporu iniciativě vyjádřily desítky osobností akademického života.

Miloš Zeman na Právnické fakultě

Některé akademiky pobouřily nacionalistické výroky Miloše Zemana

Archivní foto: Martin Archalous (UKáčko.cz)

Vlnu emocí v posledních dnech vyvolaly výroky Miloše Zemana cílící na diskreditaci oponenta z důvodu jeho rodinných vazeb a otevírající palčivé téma české historie: poválečného odsunu Němců a Benešových dekretů.

V dopisu, jímž se akademici z Učené společnosti ČR obrací na studenty a mladou generaci obecně, vědci zmíněné události komentují v kontextu doby minulé: „Věříme, že vás stejně jako nás vyděsilo, jak jeden z kandidátů vsadil na kartu zneužívání nacionálních stereotypů a kádrování rodinných příslušníků svého oponenta. Z jeho výroků cítíme ducha doby, kterou vy jste už naštěstí nezažili, ale kterou my ještě dobře pamatujeme.“

„Jeden z kandidátů se tak s podporou odstupujícího prezidenta záměrně snaží lživým a nebezpečným způsobem strhnout vítězství na svou stranu. Takové chování je v civilizované Evropě nepřijatelné, neboť džin nacionalismu a xenofobie, jednou vypuštěný z lahve, se může lehce vymknout kontrole,“ varují vědci.

vyzva

Prosba, jejímiž signatáři jsou mj. bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, astronom Jiří Grygar, sociolog Ivo Možný či chemik Jan Konvalinka zmíněné chování Miloše Zemana – ač přímo nejmenovaného – označuje za „v civilizované Evropě nepřijatelné“.

Závěr krátkého textu žádá mladé lidi o působení na své okolí tak, „aby hulvátství a vyvolávání nacionálních vášní už konečně přestaly rozhodovat o naší budoucnosti a aby člověk, který neváhal nebezpečného džina vypustit, se nestal naším prezidentem.“Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.