Padla Rada Studentské unie UK. O její budoucnosti se rozhodne v dubnu

10. 3. 2016 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Pro vnitřní neshody padla na úterním sněmu delegátů univerzitních spolků Rada Studentské unie Univerzity Karlovy (SUUK). V posledním bodě jednání na sněmu předseda Daniel Steindler nečekaně navrhl odvolat svého místopředsedu Jiřího Pilipa. Návrh byl zamítnut, což vyústilo v rezignaci Steindlera a dalších dvou radních. Pilip se tak posunul do nejvyšší funkce, ale vedení v této podobě nebylo schváleno a skončilo v demisi.

„To, co se v úterý stalo, bylo vyústění déle trvajících problémů. Jiří Pilip mě nerespektoval jako předsedu. Pomlouval mě za mými zády. Jednal jménem Rady, aniž by Radě o tom dával vědět. Přestože má Rada SUUK fungovat jako tým,“ uvedl pro Ukáčko.cz dnes již bývalý předseda Steindler.

Dočasnou rozhodovací pravomocí byl pověřen šéf Kontrolní komise SUUK David Pavlorek „Jiří Pilip je předsedou v demisi. Dočasná Rada jako statutární orgán nemůže samostatně rozhodovat, tudíž v tuto chvíli je nejvyšší rozhodovací pravomoc na mně,“ uvedl pro Ukáčko.cz.

Návrh na mé odvolání jsem nečekal, tvrdí Pilip

suukPodle Pilipa byl návrh na jeho odvolání zcela nečekaný. Steindlerova slova, včetně nařčení z pomluv, odmítá. „Jako Rada SUUK kooperujeme více než tři čtvrtě roku. Za celou dobu se nikdo z členů Rady nezmínil, že by se mnou měl problém. Na žádné schůzi nebo pracovní skupině popřípadě Kontrolní komisi či setkání s delegáty jsem žádný z argumentů, které v úterý padly, neslyšel. Proto to pro mě bylo překvapivé,“ uvedl Pilip.

„Mohl jsem to říct dřív, ale bylo to politické rozhodnutí. Některé věci mohou být v tajnosti,“ vysvětloval dnes zpětně Steindler.

Mezi překvapenými delegáty se tak ve večerních hodinách strhla diskuze, své zastánce našli oba zástupci vedení. Řada přítomných lidí na sněmu ale zřejmě jednoduše nevěděla, co si myslet. Jasné bylo jenom to, že v Radě panovaly rozpory, o nichž mnozí do té doby vůbec nevěděli. Návrh na Pilipovo odvolání byl nakonec zamítnut (osm členů hlasovalo pro, devět proti, jeden se zdržel).

Unie je teď podle Steindlera rozdělena na dva tábory, což připouští i ostatní. „Spojí se spolky, co jsou si bližší aktivitami a fakultní příslušností. Nechci ale předjímat koalice, bývají totiž ne úplně logické. FF a PF jsou, co se spolkového života týče, dominantní a mají rozdílné názory. Tudíž je možné, že se takto rozdělí,“ vysvětluje Pavlorek.

Celý rozkol unii podle jejího bývalého vedení zřejmě poškodí nejen v očích spolků, ale i tváří v tvář vedení univerzity a akademického senátu. V reakci na včerejší události dnes z Unie vystoupila asociace studentů fyzioterapie. A následovat jejího případu mohou i další. „Ten největší problém je ztráta důvěry, a to nejen u spolků a členů SUUK, ale i ztráta důvěry na UK. Jak máte věřit organizaci, která je nepředvídatelná dovnitř i navenek?“ připustil bývalý místopředseda – dnes již předseda v demisi – Jiří Pilip. Také místopředseda zmíněného senátu David Hurný na úterním sněmu naznačil, že SUUK ztratila důvěryhodnost a na delší dobu tak zřejmě padají možnosti její širší spolupráce se senátem.

Budoucnost SUUK je nejasná, nemusí být však úplně černá

O budoucnosti SUUK se bude rozhodovat na dalším sněmu, který proběhne příští měsíc.
„Svolám schůzi komise a v širším plenu se poradíme na dalším postupu,“ vysvětluje Pavlorek. Zvoleno bude nejprve dočasné vedení, o tom náležitém se bude hlasovat až během řádných voleb v červnu.

Do té doby by chtěl Pavlorek uspořádat neformální setkání spolků pod záštitou rektora. Pozvat přitom chce uskupení napříč celou univerzitou. „Projednali bychom, jaká je širší idea mezi spolky a studenty o unii a co by si představovali; jak Unie slouží a do jaké míry může sloužit při změně poměrů,“ vysvětluje program setkání. SUUK momentálně eviduje 39 spolků (údaj platný k úternímu večeru), celá UK má pak podle webových stránek 68 oficiálně registrovaných spolků, celkem jich však na univerzitě může být, dle údajů Pavlorka, kolem 130.

Právě otázka, co je primární funkcí Unie, zřejmě přikládá pod kotel opakujících se krizí celého studentského uskupení. Problematická je její dlouhodobá „neviditelnost“, kdy řada studentů ani neví, k čemu vlastně slouží. „Problém není jen personální, ale tkví i v celkové koncepci,“ připouští Pavlorek.

„Je to především o tom, že si Unie musí najít smysl, pro který bude žít a to je to, co si spolky musí vyřešit,“ doplňuje Pilip. „Unie se dlouhodobě hledala, ale v minulém roce jsme připravili např. 2. ročník Daruj krev. Pořádali jsme Jarmark, tradiční projekt, který je v portfoliu Unie už dlouho. Organizačně jsme ty projekty vylepšovali, nedělali jsme to poprvé. Je to především o tom, že si Unie musí najít smysl, pro který bude žít a to je to, co si spolky musí vyřešit,“ říká.

Může dojít i na rozpuštění Unie, varuje bývalý předseda

O budoucnosti Unie tak panují různé představy. Podle Steindlera na dubnovém sněmu pravděpodobně dojde k jejímu rozpuštění, které on sám podporuje. Na jednu stranu sice připouští, že rozpuštěním Unie by utrpěl spolkový život na univerzitě, zároveň se ale domnívá, že uskupení nutně potřebuje získat nové tváře, nový tým a nové stanovy. „Unie dlouhodobě nefunguje, jejím zrušením by tak studenti nepřišli o nic. Přitom potenciál Unie je veliký: Unie by měla sloužit, jako prostředník mezi studenty či spolky a univerzitou. Měli bychom jim být schopni radit a odkazovat je,“ řekl Ukáčku.cz.

Zatímco s nutností oživit zevnějšek SUUK souhlasí i nynější nejvyšší rozhodovací činitel Unie, k rozpuštění podle Pavlorka nedojde. „Myslím si, že se nerozpustí z několika důvodů. Na rozpuštění je nutné velké kvórum, ale názorová shoda velká nebude. Velkou roli budou hrát politická postavení spolků v rámci univerzity,“ říká. Kdyby se měla zakládat Unie od píky, trvalo by to podle něj dlouhou dobu. „SUUK má vazby na jiné platformy, se kterými by nová unie těžko vyjednávala. Trvalo by to roky,“ vysvětluje.

„Pokud se najdou lidé, kteří budou chtít v projektu Studentské unie pokračovat, tak bude její budoucnost třeba i zářivá. V případě, že se nenajdou, nebude žádná. A pokud to ten projekt přežije, ale ti lidé do něho nedají svoji energii, tak se bude potácet od desíti k pěti,“ vypočítává Pilip.

Daniel Steindler byl předsedou SUUK od června 2015. „Šel jsem do toho s nábojem, plný ideálů. Chtěl jsem SUUK, která se potácela v problémech, oživit, ale nikam se to neposouvalo. Vyvstávaly pořád další překážky, rozpadal se tým. Teď jsem znechucený. Byla mi vkládána slova do úst, která jsem neřekl. Unii nebylo napomáháno ani od studentů,“ uzavírá.

Simona Schröderová, redakceNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.