Palachův týden ve znamení debat, setkání i filmu

16. 1. 2017 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Od upálení Jana Palacha letos uběhlo 48 let. Během takzvaného Palachova týdne probíhá jako každý rok několik událostí, které připomínají jak osobnost Jana Palacha, tak význam jeho činu a přesah do současnosti.

Vzpomínkové akce

Vše začíná v pondělí v 15:15 v chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Tuto akci pořádá Společnost přátel České Bible a Církev československá husitská a jako partneři Ústav pro studium totalitních režimů a Studentská rada Filozofické fakulty UK.

V kostele se jako řečníci představí profesoři Husitské a Evangelické teologické fakulty Zdeněk Kučera a Jakub S. Trojan, výtvarník Pavel Hlavatý. Také vystoupí tři řečníci za Studentskou radu Filozofické fakulty a Raymond Castillo, kulturní rada amerického velvyslanectví.

Dění ve svatém Mikuláši by se dalo označit jako vernisáž výstavy, která bude ukazovat Palacha a jeho čin v několika světlech. Bude na ní k vidění obraz Oběť od Jaroslava Šerýcha nebo také slavná Palachova posmrtná maska od sochaře Olbrama Zoubka. V kostele expozice potrvá až do 2. února.

Poté se dění přesouvá k pamětní desce na zdi Filozofické fakulty, kde proběhne vzpomínka na Jana Palacha za účasti představitelů Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. Tato pieta začíná v půl šesté.

Spolek Podhradí ještě v pondělí od půl osmé pořádá setkání na místě, kde se akt sebeupálení odehrál, u Národního muzea.

„Letos pořádají vzpomínkou akci studenti UK na Palachově náměstí od 17.30. Ne pro každého je to časově vhodné, proto nabízíme ještě večerní vzpomínkovou akci,“ stojí na facebookovém profilu této události.

Promítání

Vzpomínkový týden bude pokračovat v úterý promítáním filmu Hořící keř režisérky Agnieszky Holland v místnosti č. 200 filozofické fakulty od šesti hodin.

Panelová debata

Zdroj: csfd.cz

Ve středu od pěti v místnosti 300 v té samé budově pak proběhne představení Encyklopedie Migrace, jejíž cílem je studium migrace do EU nejen z hlediska historického přesahu, ale i jiných jevů spojených s migrací.

Kromě představení tohoto projektu ještě vystoupí redaktor serveru HlidaciPes.org s přednáškou Média, manipulátoři, fake news, trollové,…?.

Na prezentaci Encyklopedie Migrace pak plynule naváže v půl sedmé debata s názvem Palach kulturní. Palach politický. Palach duchovní., v níž vystoupí teatrolog Vladimír Just a spoluautor několika publikací věnující se době normalizace Jakub Jareš.

Jan Palach se stal svým činem bezesporu významnou osobností českých dějin (nejen) 20. století. Proto není divu, že jeho odkaz, ať už více či méně jasný, ve společnosti, a u studentstva zvláště, stále rezonuje. Letošní i minulé Palachovy týdny to svou událostní nasyceností jen potvrzují.

Štěpán ŠandaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.