Paskvil a grandiózní experiment, zkritizovali představitelé UK reformu vysokých škol
Paskvil, grandiózní experiment nebo zmatek – taková slova padala v souvislosti s návrhy věcných záměrů zákonů, reformujících vysoké školství. Největší problém vidí akademici v omezení samosprávy škol a navrhované podobě školného. Pokud ministerstvo návrhy nezmění, budou následovat další kroky.
Rektor ve svém projevu připomněl vývoj snah o změnu zákona o vysokých školách. Ty započaly již před lety tzv. Bílou knihou a pokračovaly sérií jednání v Kostelci nad Černými lesy. Všechny mají podle jeho názoru společné rysy.
„Jsou to variace na stejnou píseň. Dříve nebo později se v nich vždy objeví snaha o významnou redukci autonomie vysokých škol. Nic na tom nemění, že je to snaha nepřiznaná,“ uvedl rektor Hampl s tím, že trnem v oku jsou autorům reformních návrhů také akademické senáty a studenti v nich. „Dalším evergreenem je školné,“ dodal.
„Po legislativní stránce je návrh nedostatečný“
Jan Kuklík, proděkan Právnické fakulty, seznámil účastníky s výsledky analýzy Vědecké rady PF, která doporučuje odmítnutí věcného záměru zákona o vysokých školách v navrhované podobě. „Návrh po věcné a formální stránce absolutně neodpovídá požadavkům na věcný návrh nové normy a nesplňuje ani požadavky legislativních pravidel vlády,“ pronesl Kuklík.
Jako důvody pro odmítnutí uvedl nejednotnou terminologii nebo posilování státních zásahů do autonomie škol a jejich politické ovlivňování. „Návrh se tak dostává do konfliktu nejen s akademickými právy a svobodami, ale i s principy samosprávy korporace jako je veřejná vysoká škola.“
Na terminologické a logické nesrovnalosti v návrhu upozornil také člen Akademického senátu UK Josef Staša. Návrh je podle něj „mírně řečeno zmaten.“ Jako příklad uvedl protiřečící si větu: „Student, který má přerušené studium, není studentem.“
„Většina studentů nebude schopna splácet“
Věcnému záměru zákona o finanční pomoci studentům se ve svém projevu věnoval Miroslav Jašurek, předseda SK RVŠ. „Ukazuje se, že navržený systém není možné udržet z krátkodobého ani dlouhodobého hlediska stabilní,“ uvedl při srovnání s evropskými státy, které již školné zavedly.
Nárůst počtu vysokoškoláků a s tím související změny na trhu práce povedou podle Jašurka k tomu, že většina studentů nebude moci svůj dluh po studiu splatit. „Vlády se tímto způsobem zbavují odpovědnosti za veřejné vysoké školství, za jeho kvalitu a tváří se, že vzdělání je pouze jakýsi soukromý statek, který se na vysokých školách kupuje,“ ukončil svůj projev Jašurek.
Ministr Dobeš volá po vysvětlení
Celé shromáždění bylo podle rektora koncipováno jako informační setkání, které mělo seznámit s tím, co v reformních návrzích je nebo co v nich naopak chybí. „Tady nejsme u soudu,“ uvedl rektor na otázku, proč nebyla na shromáždění pozvána i druhá strana či přímo ministr Dobeš. Ten uvedl, že bude rektora UK žádat o vysvětlení a obvinil jej z podněcování k nepokojům.
„Ministr školství je velmi znepokojen neodpovědným přístupem rektora Univerzity Karlovy prof. Václava Hampla a bude požadovat, aby jej ve velmi krátké době navštívil na ministerstvu. Ministr bude chtít především vysvětlení, z jakého důvodu podněcuje rektor Univerzity Karlovy akademickou obec včetně studentů k nepokojům,“ uvedla Dobešova mluvčí.
Ke kritice UK se přidal i profesor Univerzity v Cambridge a předseda Rady pro reformu vysokého školství Rudolf Haňka. „Masová hysterie, která se rozbíhá kolem věcného záměru zákona o vysokých školách mě znepokojuje,“ uvedl Haňka.
„Dnešní shromáždění není podněcováním k nepokojům. Nastala pouze situace, kdy několik set členů akademické obce cítí potřebu se sejít, diskutovat a případně vyjádřit svůj názor. Spojitosti se sociálními nepokoji nerozumím, hlavně ve srovnání s pálením aut a podobnými událostmi,“ hájil se rektor Hampl.
Závěrem shromáždění bylo přijetí rezoluce, kterou UKáčko.cz zveřejnilo v plném znění. Členové akademické obce v ní varují vládu před přijetím „nekvalitních a nebezpečných návrhů.“ Kdyby však ministerstvo na náměty UK nezareagovalo, přistoupí Univerzita k dalším krokům, kterými jsou v první řadě petice, v případě stálého nezájmu není vyloučena ani stávka.
Klíčová slova
Josef Dobeš, reforma vysokých škol, školné, Univerzita Karlova, Václav HamplHodnocení
Související články
- Senát UK: Dobešova výzva rektorovi je hanebná a zavání totalitou
- Dokument: Rezoluce členů akademické obce Univerzity Karlovy
- Na protest proti podobě reformy VŠ vyletělo oknem 90 melounů
- VIDEO: Shromáždění akademické obce k reformě vysokých škol
- Ministr školství Josef Dobeš oznámil rezignaci, nesouhlasí s úsporami ve svém resortu
Napište komentář