Pedagogická fakulta bude propouštět. Nemá peníze

28. 11. 2008 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Akutnímu nedostatku peněz čelí Pedagogická fakulta. Děkan fakulty Pavel Beneš to ve čtvrtek řekl na setkání s učiteli a studenty fakulty. Kromě finanční injekce od rektorátu zřejmě fakulta bude potíže muset řešit snižováním počtu zaměstnanců.

Peníze budou fakultě chybět i na rekonstrukce budov, například této v Brandýse nad Labem

Foto: Mirek Kašpar

„Není pravda, že nemáme na mzdy a fakulta se hroutí. Máme své jisté,“ uklidňoval děkan na začátek plénum. Fakulta se ocitla v dluzích a musí se ohánět, aby je umořila. Podle děkana je to systémový problém. Instituce musela kvůli nařízením několikrát zvýšit mzdy, stát jí ale dává stále stejné množství peněz. Postupně rostoucí dluhy se nepodařilo smazat a schodek dnes činí téměř 20 milionů. Z peněz od státu, které tvoří hlavní zdroj fakultních peněz, přitom dnes stěží uhradí mzdy učitelů.

Prázdnou pokladnu chce fakulta naplnit dvěma recepty – hledáním dalších zdrojů peněz a úsporami. Utahování opasků se přitom dotkne i některých pracovních míst. Vedení totiž vypracovalo seznam kritérií, podle kterých chce hodnotit kvalitu kateder. A tam, kde se ukážou rezervy, dojde nejspíš i k odchodu některých akademických pracovníků.

Fakulta také jedná s rektorátem o půjčce pro případ krize. „Představitelé Pedagogické fakulty vedení univerzity předali materiály o situaci na fakultě. To teď zprávu prostuduje a zváží možné kroky. Tedy i možnost finančního jištění,“ říká mluvčí UK Václav Hájek. Dnes se má celou situací zabývat mimořádné kolegium děkana.

Pedagogická fakulta je už druhou fakultou UK, která se v poslední době potýká s nedostatkem peněz. Před prázdninami zápasila s rozpočtem Filozofická fakulta. Ta nakonec vyrovnala schodek na poslední chvíli, když pro některé obory získala příspěvek ministerstva vnitra.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.