Podzemní studentský klub v Celetné se otevře už v září

19. 7. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život 4 komentáře/ů

Knihovna či Orfeum – tak by se mohl jmenovat studentský klub v podzemí Celetné ulice, který již zná svého provozovatele. Vítězi konkurzu se stali několikanásobní studenti Karlovy univerzity Jiří Flam a Václav Janoščík.

Sklepy v Celetné ulici

Zatím je ve sklepech prázdno. Už od září se sem ale budou chodit bavit studenti

Foto: Martin Janas (UK media)

Klub má být především místem k příjemnému posezení a odpočinku. Snahou Flama a Janoščíka je vytvořit takovou atmosféru, do které se studenti budou rádi opětovně vracet.

Kromě velmi lukrativní polohy klubu v Celetné ulici v centru Prahy je jeho výhodou a zajímavostí umístění v podzemních sklepeních s ojedinělou atmosférou. Provozovatelům však nejde o lákání turistů, klub je primárně určen studentům.

Místo k posezení i prostor pro kreativitu

Sklepní klub by se měl stát spojením několika různých druhů pohostinství. Půjde zřejmě z části jak o kavárnu, tak také o čajovnu a hospůdku. Tomu má odpovídat vybavení klubu. Návštěvníci se tu budou moci usadit kromě jiného i na pohodlné gaučíky. Nebude chybět ani dnes velmi populární posezení na polštářích u ministolečků. Tomuto pojetí je uzpůsobena i nabídka produktů. K dostání budou jak různé druhy čajů, tak i míchané koktejly, káva, džusy či levné pivo.

Protože má jít o „student friendly“ zařízení, je i ceník zboží uzpůsoben studentům. Ceny jsou zde dvojí, tzv. základní a pro držitele karty ISIC. Díky tomu si zde budete moci po předložení karty ISIC koupit například pivo jen za „dvacku“. Po otevření klubu budou k dostání zprvu pouze nápoje a dovezené potraviny. Z technických důvodů ještě není možné v klubu připravovat teplé pokrmy, zázemí tomu zatím není uzpůsobené..

Podívejte se na další fotky ze sklepů v Celetné

Netradiční bude i obsluha, mají ji totiž zajišťovat sami studenti UK. Podobný model už několik let úspěšně funguje například v klubu Krmítko na brněnské Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Studentské sklepy

Magická atmosféra sklepů

Foto: archiv UK media

Budoucí provozovatelé klubu počítají i s bohatým kulturním programem. Konat se tam mají koncerty, výstavy, čtení a různá vystoupení. Do dramaturgie bude moci zasahovat také SU UK a jednotliví studenti. Po dohodě s klubem tam bude moci projevit svou kreativitu každý nehledě na druh své činnosti.

Jasno zatím není o názvu. Autorům vítězného projektu se příliš nelíbí současné pracovní označení Studentské sklepy. Místo toho navrhují název Knihovna nebo Orfeum. „Knihovna odkazuje ke studentskému prostředí a k možnostem využití klubu. Motiv knihy lze využít nejen na propagačních materiálech, ale také umístěním skutečných knih a knihovniček v prostoru klubu. Klub tedy může fungovat i jako studentský antikvariát,“ navrhují Flam a Janoščík.

Profesionální i studentský zároveň

Výběr provozovatele klubu však nebyl jednoduchý. Do výběrového řízení se přihlásilo 14 subjektů, do užšího výběru postoupilo šest nejlepších projektů. „Řízení bylo zcela otevřené veřejnosti, nechtěli jsme ze soutěže nikoho a priori vylučovat,“ říká organizátorka výběru Hedvika Čepelová. „Bylo však jasné, že pro Studentskou unii budou přijatelnější projekty, které budou počítat s její účastí,“ dodává Čepelová.

Sklep Celetná

Vstupní místnost budoucího klubu

Foto: Martin Janas (UK media)

Jedním z požadavků SUUK byla schopnost prokázat, že provozovatelé dokáží vést klub soběstačně a výdělečně. Na druhé straně si chtěla Studentská unie UK zachovat v klubu prostor pro svůj vliv, protože má za sklepy zodpovědnost vůči univerzitě, která prostory poskytla.

Konečné rozhodnutí o provozovateli padlo počátkem července. „Projekt Jiřího Flama a Václava Janoščíka je podle nás dobrým kompromisem mezi profesionalitou a studentskostí, otevřeností všem a univerzitní identitou, soběstačností klubu a prostorem pro aktivity SUUK v něm,“ doplňuje Hedvika Čepelová.

Pokud se nevyskytnou vážné komplikace, měl by klub zahájit svůj provoz už koncem září.

Kdo bude provozovat studentský klub

Jiří Flam – Student teologie na HTF, filozofie na FF a práva PF, člen Akademického senátu UK a místopředseda senátu HTF. Podílel se na provozování čajovny, pořádání koncertů, literárních čtení a diskusí.

Václav Janoščík
– Student filozofie a historie na FF a práva na PF. Dříve se podílel na řadě aktivit v neziskovém sektoru i na univerzitě. Má dlouholeté zkušenosti s tvorbou, administrací i evaluací projektů, s činností provozního i kulturního manažera, PR, grafiky a kurátorskou činností.

Zdroj: Projekt studentského klubuNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.