„Politici nechtějí zapojit vlastní hlavu“

12. 6. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Inventura demokracie se svou výzvou “Dejte nám dárek k narozeninám“ pokročila do druhého poločasu. Co vše za tu dobu stihli a jak jsou se svou prací spokojeni?

Je to již půl roku, kdy členové Inventury demokracie vyhlásili na pražském Klárově svou výzvu.
Studenti žádají poslance o zrušení čtyř legislativních absurdit. Jedná se o odstranění poslanecké a senátorské imunity, změnu způsobu dosazování do mediálních rad, regulaci lobbingu a zamezení legislativním přílepkům. Šéf Inventury demokracie Jiří Boudal však předpokládá, že dárek od poslanců nejspíš nedostanou.

inventura8

Na dílnách se mohl vyjádřit každý

Foto: Martin Kolář (UK media)

S kamerou v ruce obcházejí studenti od loňského listopadu vybrané poslance a projednávají s nimi vytyčené problémy české legislativy. „U politiků, hlavně u těch celkem sympatických, mě překvapil povážlivý nedostatek ochoty převzít vlastní iniciativu, za něco se postavit osobně, zapojit vlastní hlavu“, hodnotí setkání s politiky Boudal. „Většina si myslí, že když nám vyhoví a udělají jeden formální krok, tak už je to dost. Taková pomoc je samozřejmě úplně zbytečná.“

Vrásky na čele však členům iniciativy nepřidělávají pouze politici. Kromě interních problémů uvnitř iniciativy, se dá hovořit o nízké propagaci v médiích. Na tu si Boudal postěžoval v nedělních Otázkách Václava Moravce, jichž se účastnil jako host.

V příštím půlroce mají studenti v plánu navštívit další politiky. Na programu mají například setkánís Petrem Plevou, Vítězslavem Jandákem nebo i Mirkem Topolánkem. Videa s politiky mohou zájemci shlédnou na internetové adrese www.inventurademokracie.cz.

Nezájem studentů nikoho nepřekvapil

„Dejte nám dárek k narozeninám“ není jediným projektem iniciativy. K dvacátému výročí 17. listopadu chystá Inventura demokracie také prohlášení reflektující polistopadový vývoj z pohledu dnešního studentstva. Základy prohlášení vznikaly postupně na pěti textových dílnách, které se konaly na Filozofické fakultě UK. Návštěvnost nebyla příliš vysoká, většinou kolem čtyřicítky lidí, organizátoři jsou ale spokojeni. „Vyšší návštěvnost jsme nečekali. Důležité je, že všichni měli příležitost se vyjádřit,“ komentuje Boudal. Dodává, že lidí ochotných potýkat se ve svém volném čase se složitějšími problémy bylo a bude vždycky málo.

Samotný text se nyní zpracovává. Hotový by měl být během letních prázdnin. Poté bude rozeslán studentským organizacím po celé České republice. Ty se budou moci k prohlášení připojit, v což iniciativa pevně doufá.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.