Popravení studenti uctěni pamětní deskou

26. 5. 2009 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Karel Bacílek, Boris Kovaříček, Veleslav Wahl. To jsou jména těch, kteří práva na UK nikdy nedostudovali. Stali se totiž obětí komunistického režimu. Právě tyto tři studenty bude u vchodu do Právnické fakulty připomínat nová pamětní deska.

Pamětní deska byla slavnostně odhalena před několika dny v podloubí PF. Uctít památku zemřelých studentů přišel nejen rektor Václav Hampl a děkan PF Aleš Gerloch, ale také studenti, mnozí z profesorského sboru fakulty, členové Konfederace politických vězňů a další pamětníci.

Při svém projevu rektor Hampl připomněl, že deska je symbolem vyjádřením úcty nejen k těmto třem mladým můžům, ale ke všem studentům a kanotrům, kteří se nebáli vystoupit z davu a postavit se komunistickému režimu. Bohužel bylo mnoho z nich následně vyhozeno ze školy kvůli čistkám v padesátých letech. Těmto lidem byly až zpětně po roce 1989 uděleny diplomy, medaile a uznání za statečnost.

Karel Šťáva při odhalení pamětní desky

Karel Šťáva při odhalení pamětní desky

Foto: Martin Kolář (UK media)

Slova se ujali i někteří pamětníci, jenž mají s režimem a jeho nástrahami bohaté zkušenosti. Jedněmi z nich byl například Zdeněk Boháč z Akademického klubu 48 nebo Karel Šťáva, bývalý student anglických dějin na Masarykově univerzitě. Před odhalenou deskou se jmény studentů přednesl závěrečnou řeč Cyrana z Bergeracu ze stejnojmené hry a verše Exegi monumentum aere perennius básníka Horatia. Jako někteří jiní zavzpomínal na svá studia, jejich nucené opuštění a výslechy na STB.

Děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch také varoval, že i dnes – v době ekonomické krize – jsou některá práva člověka omezována. Podle jeho slov je třeba neustále bojovat za spravedlnost a především už nikdy nedopustit obnovení trestu smrti, zrušeného na začátku devadesátých let.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.