Poslanci vyslyšeli výzvu studentů, v Radě ČT končí Fibingerová i Baumruk

26. 5. 2011 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Bývalá koulařka Helena Fibingerová a někdejší šéfredaktor sportovní redakce České televize Jiří Baumruk končí v Radě ČT. Jejich odchod a větší nezávislost mediálních rad požadovali už před dvěma lety studenti z iniciativy Inventura demokracie.

V Radě ČT už nebudou dva nejvlivnější i nejkritizovanější členové – Jiří Baumruk a Helena Fibingerová.

Foto: archiv UKáčko.cz

Dosavadního předsedu Rady Baumruka ani jeho místopředsedkyni Fibingerovou poslanecký volební výbor ani nezařadil do užšího výběru. Právě oni patřili k nejkritizovanějším členům Rady i největším zastáncům současného šéfa ČT Jiřího Janečka. Kdo získá čtyři volná místa v Radě rozhodnou poslanci, na výběr budou mít z dvanácti jmen.

Studentská Inventura demokracie už před dvěma lety požadovala jako jeden ze čtyř dárků k 20. výročí konce totality i větší nezávislost mediálních rad. Výzvu tehdy podpořil i herec a moderátor Jan Kraus, který politické tlaky na Radu ČT dlouhodobě kritizoval. „Nikdy bych netušil, že povolání tělocvikáře má spojení i s morálně volními vlastnostmi,“ řekl tehdy v narážce na dřívější povolání Jiřího Baumruka a Heleny Fibingerové. „Ukazuje se, že tělocvikáři mají často v hlavě bradla,“ popíchl je Kraus.

„Mediální rady jsou jen finty, jejich podstata se u nás nedodržuje. My jsme navrhli Vojtěcha Cepla, jednoho z tvůrců ústavy. Neprošel. Prošli tam nějací tři čmeláci, úplně vyhladovělí, kteří si na trhu práce nejsou schopní vydělat na žrádlo, tak je tam (poslanci, kteří o složení rady rozhodují – pozn. red.) pošlou. Oni pak z vděku hlasují tak, jak mají,“ opřel se do politiků Kraus ve spotu Inventury.

Rada České televize

Rada ČT kontroluje činnost České televize. Má patnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna, a to tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Rada například jmenuje a odvolává generálního ředitele, schvaluje rozpočet a kontroluje jeho plnění či rozhoduje o stížnostech na ředitele ČT.
Zdroj: zákon o České televizi č. 483/1991 Sb.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.