Poslední krok se summitem

10. 4. 2017 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Platforma vzdělávajicí mladé studenty v otázkách mezinárodních vztahů. Tak by se dal definovat Pražský studentský summit, jehož závěrečnou třídenní konferenci zahájily důležité osobnosti tohoto oboru v hotelu Ambassador Zlatá Husa.

Delegáti ze středních a vysokých škol z celé České republiky se sešli v pátek 7. dubna, aby završili rok přípravných setkání a workshopů, slavnostním zahájením v hotelu Ambassador na Václavském náměstí. K více než 300 studentům promluvily osobnosti jako ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický nebo Marie Chatardová, velvyslankyně České republiky ve Francii.

Od 1. září se vybraní delegáti scházeli na pěti přípravných setkáních a doprovodných akcích, které jim pomáhaly připravit se na závěrečnou třídenní konferenci.

Na té simulují modely, jako je EU, NATO, OSN, UNESCO, a další a řeší reálné mezinárodní konflikty, zatímco zastupují jednotlivé členské státy. S výjimkou modelu NATO, který je řízen v anglickém jazyce, jsou všechny aktivity v češtině.

Na organizaci se podílí především vysokoškolští studenti, zejména z Právnické fakulty Karlovy Univerzity. „Summit má oproti dalším vzdělávacím projektům mnoho výhod. Jednou z nich je jeho rozsáhlá tématika,“ konstatuje hlavní organizátorka letošního ročníku Eva Prudilová a dodává, že hlavním cílem projektu je naučit studenty diskutovat, argumentovat a tolerovat odlišné názory.

„K jakékoliv reformě OSN je zapotřebí souhlasu minimálně ⅔ členských států a všech stálých představitelů. Proto vám přeji, abyste společně dokázali najít konsenzus a vaše jednání vám do vašeho života přinesla mnoho nových zkušeností a poučení,“ zahájila konferenci Chatardová.

„Politika a dějiny jsou v pohybu. Proto se domnívám, že je důležité zajímat se o světové konflikty. V následujících letech se může rozhodnout o postavení České republiky v Evropské unii či dokonce ve světě, a proto mě těší, že vám mezinárodní otázky nejsou cizí,“ navázal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na současnou politickou situaci a studentům popřál štěstí při jednáních.

V rámci programu slavnostního zahájení také vystoupili Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt, Taťána Kuchařová, která všechny ujistila, že sny se dají plnit, a rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima. Samotná konference se konala od 8. do 10. dubna v prostorách Kongresového centra Praha.

Text: Tomáš Hubka
Foto: Markéta ŠkaldováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.