Pravidelné dárce krve pomáhá hledat nový projekt UK

10. 6. 2014 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Daruj krev s UK je nový projekt, který má mezi studenty najít co nejvíce nových a hlavně pravidelných dárců krve. Na otázky o cílech projektu a samotném významu darování krve odpovídal Jiří Sokol, člen Studentské unie Univerzity Karlovy (SUUK) a hlavní organizátor projektu.

Daruj krev s UK (Foto: Alena Kopečná, SUUK)

Krev daroval i Jiří Sokol, hlavní organizátor projektu

Foto: Alena Kopečná, SUUK

Kdy a kde můžou studenti darovat krev?

Akce probíhá do 13. června, kdy bude zakončena setkáním zúčastněných a příznivců ve Studentském klubu v Celetné. Projekt probíhá na všech transfuzních odděleních pražských nemocnic a fakultních nemocnic v Plzni a Hradci Králové.

Kdy vznikl projekt Daruj krev s UK?

Prvotní nápad projektu vznikl na přelomu února a března, byl inspirovaný podobnou akcí, které jsem se zúčastnil ještě na střední škole. Samotná realizace na sebe nenechala dlouho čekat. Po projednání v rámci SUUK začala vyjednávání s jednotlivými transfuzními odděleními v Praze, ale i v Hradci Králové a Plzni. Začalo taktéž hledání sponzora a partnerů, kteří by nám s projektem pomohli. Celkově se dá říci, že akce byla připravena ke spuštění ke konci dubna.

Kdo stál za jeho vznikem?

Společně se mnou prakticky celá rada Studentské unie. Po přednesení návrhu na uspořádání této akce šly události již rychle za sebou a do plánování, vyjednávání a připomínkování se zapojili s velkým zápalem všichni členové rady.

Daruj krev s UK (Foto: Alena Kopečná, SUUK)

Bílý gauč je vyhrazen pro odpočinek těch, kteří během odběru omdleli. I to se stává

Foto: Alena Kopečná, SUUK

Akce není zaměřena na jednorázové dárce krve, je tedy podmínkou, že se z člověka stane pravidelný dárce?

Darování krve má smysl pouze za předpokladu pravidelného a zodpovědného darování, kdy každý dárce plně dodržuje pokyny, které jsou na něj kladeny ze strany transfuzních oddělení. Tyto podmínky vycházejí z medicínských důvodů, které jsou nastaveny tak, aby maximálně chránily jak dárce, tak příjemce. Pravidelné darování krve je nejlepší cestou jak dostát všem těmto podmínkám a zajistit taktéž pravidelným přísun krve transfuzním oddělením.

Proto akci zaměřujeme na prvodárce, kteří se chtějí stát pravidelnými dárci. Musíme si taktéž uvědomit, že trvanlivost darované krve (popřípadě z ní separovaných složek) není nikterak dlouhá, pohybuje se něco okolo 6 týdnů a poté je již odebraná krev z lékařského hlediska bezcenná. Proto se transfuzní oddělení snaží rozložit odběry krve tak, aby byl zajištěn trvalý a pravidelný přísun krve po celý rok.

Jaké je odezva? Zaznamenává se větší množství odběrů v době akce?

Nemohu říci, že by odezva byla přímo masová, ale máme již několik desítek dárců, kteří se akce zúčastnili, přičítáme to i tomu, že akci zaměřujeme jen na lidi, kteří se chtějí stát pravidelnými dárci a akci nepojímáme ve stylu masového jednorázového darování, které nemá z výše zmíněných důvodů valnější smysl. Každopádně jsme rádi za každého nového dárce, který se této akce zúčastní a bude tak pomáhat zachraňovat lidské životy.

Daruj krev s UK

Krev darovala také šéfka Studentské unie Veronika Trtková

Foto: Alena Kopečná, SUUK

Budou studenti za darování nějakým způsobem odměněni?

Odměnou bude závěrečné setkání ve Studentském klubu v Celetné v pátek 13. června, kdy se zúčastnění a příznivci mohou těšit nejen na předání odměny fakultě s nejvyšším podílem darujících (bráno počet darujících/počet studentů příslušné fakulty), ve formě 100 litrů vína od našeho sponzora, ale i na krátkou odlehčenou úvodní debatu na téma darování krve, vystoupí i DJ. Studenti si tak budou moci v průběhu vrcholu zkouškového na chvilku odpočinout od učení a společně se pobavit.

Kdybyste měl svými slovy shrnout, co je z vašeho pohledu největší motivací pro to, jít darovat krev?

Největší motivací darovat krev, alespoň pro mě, je ten pocit, kdy víte, že jste svým jednáním pomohli někomu zachránit život. Každý nemůže být lékař nebo hasič, ale skutečně mnoho lidí může darovat krev!

Musíme si uvědomit, že darováním krve nepomáháte pouze lidem po úrazech, ale i lidem, kteří mají závažná hematologická-onkologická onemocnění (např. leukémie, u takovýchto pacientů je spotřeba krve velmi vysoká a na pokrytí potřeby jednoho takového pacienta je zapotřebí i mnoho desítek darujících). Každý z nás by si měl uvědomit, že i on může jednou potřebovat krev – stačí drobná nepozornost na přechodu, a proto bychom se měli řídit oním starým heslem „dnes pomůžu já tobě, zítra ty mně“.

Darování krve v praxi:

  • Před samotným odběrem je důležité seznámit pravidly pro darování krve a pokyny o tom, co dělat a nedělat před odběrem. Informace jsou dostupné na webových stránkách jednotlivých transfuzních odděleních.
  • Odběry probíhají v ranních hodinách. Důležité je se před samotným odběrem nasnídat a alespoň den předem dodržovat zvýšený pitný režim.
  • Při příchodu na transfuzní oddělení nejdříve vyplníte krátký dotazník. Posléze vám lékaři odeberou menší množství krve a udělají krevní obraz. Následuje konzultace s lékařem, a pokud splňujete požadavky na dárce, následuje samotný odběr.
  • Odběr trvá přibližně 10 minut a po odběru byste měli ještě 20 minut v klidu sedět v čekárně. Po zbytek dne se nedoporučuje vykonávat náročnou fyzickou aktivitu.
  • Před odchodem nezapomeňte vyplnit formulář Daruj krev s UK a vhodit ho do připraveného boxu, aby vaše fakulta měla možnost soutěžit o 100 litrů vína.

Více informací na http://suuk.cz/darujkrev-2Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.