Právnický benefiční koncert na pomoc Japonsku vynesl přes 40 tisíc

8. 4. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty 12 komentáře/ů

Má smysl pořádat sbírku pro třetí nejbohatší stát světa? I takové otázky se objevily v diskusi v průběhu čtrnácti dnů, během kterých se podařilo studentskému spolku Všehrd zorganizovat akci „Právníci pro Japonsko“ na půdě Právnické fakulty.

„Nejde o výši vybrané částky, ale o symbolický akt solidarity,“ zdůrazňovali během večera pořadatelé akce Právníci pro Japonsko.

Foto: Mirek Kašpar (UKáčko.cz)

Otázku zodpověděl moderátor večera předseda spolku Adam Vojtěch. „Náš příspěvek nemusí být velký, nejde ani o to, jak bohaté Japonsko je, ale jde o symboliku,“ reagoval na pochybnosti moderátor. Jeho slova doplnila zástupkyně nadace Adra: „Nakolik musí být člověk bohatý, aby si zasloužil pomoc a soucit?“

Nápad uspořádat podobný koncert vzešel na půdě Právnické fakulty v hlavě profesora Milana Damohorského, proděkana pro zahraniční záležitosti. Bezprostředním impulsem byla reakce na to, že i Univerzita Karlova má v Japonsku několik studentů a na Právnické fakultě studují dva japonští studenti. „Právníci mají jít společnosti příkladem,“ uvedla prezidentka Unie státních zástupců ČR Lenka Bradáčová.

V rámci koncertu se bezprostředně vybrala částka okolo čtyřiceti tisíc korun. Kromě toho upozorňovali moderátoři i na další dva způsoby, jak je možné přispět kromě účasti na akci, a to zasláním finančního příspěvku na účet zřízený Nadací Forum 2000 nebo zaslání DMS na konto nadace Adra. Akci zaštítilo Ministerstvo spravedlnosti ČR spolu se Soudcovskou unií, Unií státních zástupců a Českou advokátní komorou.

Studenti se na akci dobře bavili, do tzv. bazénu – centrální haly Právnické fakulty – jich přišlo několik stovek.

Foto: Mirek Kašpar (UKáčko.cz)

Charitativní koncert podpořila kapela Professor s písněmi let 60. a 70. – účastníci tančili na hity Beatles nebo české klasické písně. Během jejich vystoupení se budova začala zaplňovat nejen studenty Právnické fakulty. Konzervativní atmosféra pomalu oživla díky festivalové skupině Medvěd 009 a dvěma barům. Bezprostředním příspěvkem ve výši sto korun na místě získali diváci slevu na koktejl s vodkou a zařadili se tak do soutěže o japonský alkoholický nápoj saké!

Akci podpořila i studentka Právnické fakulty Veronika Špornová známá jako Nyké, která předvedla břišní tanec. Kromě ní předvedli své taneční vystoupení lektor Centra tance Luboš Mlýnek a taneční skupina Just Incredible Team. Zajímavým vystoupením pak byla úžasná light show uměleckého tělesa Pyroterra. Publikum rozproudil Michal Hrůza se svými hity a svojí skupinou, která v celém složení hraje prakticky jen na festivalech.

„Japonsko je nám blízké, ačkoli je geograficky velmi vzdálené,“ řekl při zahajovací řeči děkan Právnické fakulty Aleš Gerloch. „Pohroma je to globální, nejen japonská, a je úžasné, že se podařilo zorganizovat tuto charitativní akci během tak krátké doby,“ dodal děkan. Co na to po akci řekl japonský student Koh Takemoto? „Děkuju to all who came to the concert.“

Sandra FaltysováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.