Prázdniny k nezaplacení: workcamp

19. 5. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Chcete se zdokonalit v cizích jazycích, užít si prázdniny a neutratit za to moc peněz? Workcampy vám to umožní. „Zkusila jsem v Polsku spoustu nových věcí: Dojili jsme krávu a z mlíka udělali vlastní máslo, Kdežto v Holandsku, tam jsem byla ve městě. Sbírali jsme odpadky z ulice, a z nich jsme pak zdobili nábytek. Byla z toho fakt krásná výstava.“ vypráví Anežka Veselá z etnologie.

workcampTrochu jiný životní styl na workcampu v Belgii
Foto: archiv autorky

Anežka se jako dobrovolnice zúčastnila workcampu. Jedná se o pobyty v cizině v rozmezí jednoho až tří týdnů, na nichž se sjedou mladí lidé z různých zemí. Náplň jejich činnosti spočívá v kombinaci práce a zábavy – pobyt si vlastně odpracujete. Účastníci si hradí jen cestu a případný poplatek zprostředkovatelské agentuře. Pracuje se obvykle pár hodin denně ve všední dny, většinou se ale jedná o méně náročné, spíše manuální úkoly. Ve volném čase je zajištěný program – různé hry a výlety po okolí.

Workcamp ve zkratce

  • účastníci si hradí cestu a poplatek zprostředkovatelské agentuře
  • zajištěno je ubytování, strava a případně program ve volném čase
  • trvání 1–3 týdny
  • 5–30 účastníků
  • dobrovolnická práce několik hodin denně ve všední dny
  • po celé Evropě, ale i mimo ni
  • zájemce si v agentuře vybírá kemp dle místa pobytu, data i pracovní náplně

„Musím říct, že celé tři týdny to byla neskutečná zábava. Každý den jsme chodili dopoledne do lesa pracovat. Ale spíš než o práci šlo o to, abychom se poznali a utužili vztahy. Nejlepší na workcampu bylo, že jsme dělali všechno společně Všichni měli potřebu být spolu, protože už během prvních pár dnů jsme se skamarádili a fungovali jako jedna velká rodina,“ doplňuje Anna Polanská z demografie.

Ke konci mají všichni pocit, jako by mluvili stejnou řečí

Vydat se sám do cizí země za neznámými lidmi není pro každého, vyžaduje to přeci jen trochu odvahy. Většina organizací se snaží vysílat na konkrétní workcamp z každé země jen jednoho zájemce, aby měli dobrovolníci větší motivaci se seznámit a vytvořit nový kolektiv. Pokud se ale někdo necítí na to, aby vycestoval sám, může se na workcamp vydat i s kamarádem. Riziko výpravy ve více lidech je ale v tom, že se moc nezlepšíte v cizím jazyce, protože vám zůstane možnost komunikace v češtině. To potvrzuje i Tamara Vraždová z ekonomických studií, která se poprvé vydala na workcamp s kamarádkou. „Podruhé už jsem proto jela sama,“ říká Tamara.

České organizace zprostředkovávající workcampy

Workcampů se koná celá řada, ale pokud chce mít člověk jistotu, že vskutku dorazí na místo, kde se o něj opravdu postarají, je lepší využít agentur, které workcampy zprostředkovávají. „Dlouho jsem přemýšlela o nějakém výjezdu do zahraničí za prací. Žádná možnost se mi nezdála být příliš bezpečná, chtěla jsem jet s nějakou prověřenou agenturou a hlavně na kratší dobu dvou nebo tří týdnů, nikoli dvou měsíců, jak nabízela většina agentur,“ shrnuje důvody Zuzka Schubertová z práv. V České republice zprostředkovávají workcampy Klub mladého cestovatele, hnutí Duha a společnost Inex-sda.

workcamp

Na workcampu si můžete vyzkoušet třeba stříhání ovcí a zpracovávání vlny

Foto: archiv autorky

Nejpříhodnější čas pro výběr kempu na letní prázdniny je duben až květen. S Michalem jsme zvolili organizaci Inex-sda, která každé jaro nabízí přes patnáct set workcampů. Náplň kempů je hodně různorodá. V přírodě se práce týkají čištění národních parků či prací na farmě. Hudební fanoušci můžou vypomoci s pořádáním festivalů, mimo ty hudební ale mají své kouzlo i festivaly středověké kultury, kdy účastníci spí přímo na hradě. Jiní renovují zahradní domky a staví dětská hřiště. Tvůrčí osoby zvolí přípravu volnočasového programu pro děti či rozličné menšiny. Dominika Plochová z politologie však dodává: „Práce ale nebyla zdaleka naší jedinou náplní. Bydleli jsme ve sportovní hale a měli jsme k dispozici bazén a letní kino. A když už nám byla Soluň malá, jeli jsme na výlet k moři a na Olymp.“

Společnou řečí je obvykle angličtina, němčina či francouzština, znalost místního jazyka je výhodou, ale rozhodně není nutností. Univerzální domluva „rukama nohama“ se taktéž osvědčí. Ačkoli jsou první den všichni zmatení, vzájemně si nerozumí a snaží se o domluvu lámanou směsí všech jazyků, každým dnem se jejich jazykové znalosti zlepšují a ke konci kempu mají všichni pocit, jakoby mluvili stejnou řečí.

Podmínky ubytování se různí. Někdy se spí v téměř hotelových pokojích, obvyklejší je ubytování například ve velké tělocvičně či ve stanech. Jídlo připravují buď organizátoři nebo si ho dobrovolníci vaří sami. Tak alespoň ozkoušejí mezinárodní kuchyni všech zúčastněných, tedy například belgické mušle i mexické tortilly.

Odjezdem to nekončí

Workcampy nejsou jen výbornou náplní prázdnin, ale hlavně dobrou zkušeností. Anna si na workcampu našla kamarády ve Španělsku. Loňské léto ji čekala dlouhá cesta, kdy strávila celé dva měsíce putováním po Španělsku. S mnohými svými kamarády se tak opět setkala.

Právě na workcampu se Anna naučila španělsky a propadla španělské kultuře. Z demografie odešla a letos se hlásí na hispanistiku. Michalovi dodal workcamp více odvahy: „Už mi nedělá problém vydat se sám do ciziny. V létě jedu pracovat na čtyři měsíce do Ameriky a uvažuji i o Erasmu, který mě dřív až tolik nelákal.“



Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.