Pražský majáles: Konkurenti používají militantní a neférové prostředky
Existují tu dva majálesy – obě jejich podoby jsou možné, symbolizují dvě filozofie a jsou postavené na odlišných základech. Měly potenciál bez konfliktu koexistovat vedle sebe. Problém je, že Studentský majáles se cítí být tím jediným ideově ryzím a používá k vyhranění se militantních a neférových prostředků, které jeho touhu po opravdovosti činí velmi pokryteckou.
Výrazně podporuji studentské akce jakéhokoli charakteru – některé z nich jsou odsouzeny k tomu být závislé na penězích získaných od školy, což sama ze zkušenosti znám z organizování jiného festivalu. Jen upřímně nechápu, proč by měla být akce prohlášena za špatnou jen proto, že je finančně soběstačná.
Pražský majáles 2013 přitom není pouze festivalová akce 30. dubna – Majáles zaštiťuje a spolufinancuje celý měsíc studentských oslav organizovaný studenty pražských vysokých škol. Zároveň také pořádá a financuje Hokejovou bitvu, která se odehrává na podzim.
Hodný a špatný
Myslím, že konflikt Pražského majálesu a Studentského majálesu je krásným krystalickým symbolem konfliktu společensky mnohem hlubšího. Jde o lítý boj mezi tím být KOMERČNÍ a NEKOMERČNÍ, být dobrý či špatný.
KOMERČNÍ znamená ziskový a konotací k tomuto slovu je v české společnosti i slovo zavrženíhodný. NEKOMERČNÍ na druhé straně budí dojem bohulibosti. KOMERČNÍ stojí spoustu peněz a NEKOMERČNÍ je zadarmo – to je to krásné, společností sdílené klišé. Všichni ale víme, že zadarmo není nic.
Majáles versus majáles
Poprvé v historii se budou konat hned dva majálesy současně. UKáčko.cz dalo prostor pořadatelům obou akcí, aby shrnuli své výhrady ke konkurenčnímu projektu.
Devátý ročník Pražského majálesu, který probíhá v Praze, Brně a Hradci, pořádá Studentská organizace StudentZone. Jde hlavně o velký hudební festival s desítkou doprovodných akcí (stavba májky, Klání kapel, Apríles, Pavlač, Cyklojízda, den zdraví, výstava o historii Majálesu, průvod a další), několik posledních let se koná v parku Stromovka. Letos připadl na úterý 30. dubna. Vstupné stojí v předprodeji 399 Kč, posledních deset dní před akcí pak 499 Kč, na místě se už lístky prodávat nebudou.
První ročník Majálesu studentů má být alternativou k současnému majálesu, který je podle kritiků příliš komerční. Pořádá ho skupina studentů UK. Akce chce přinést alternativní pohled na studentskou kulturu a dát větší prostor pro kritické názory. Má také několik doprovodných akcí (debaty, Akademická noc, Apollón fest FHS, Filosofický běh noční Prahou, průvod a další). Konat se bude 1. května na nádvoří Karolina a v klubu K4. Vstup na všechny akce je zdarma.
Studentský fundamentalismus
Od začátku jsem jako koordinátor Pražského majálesu a zároveň delegát Studentské unie UK vyjadřovala podporu Studentskému majálesu, i když jsem tajně doufala, že by akce mohly najít společnou řeč vedoucí ke sjednocení. Na straně zastánců Studentského majálesu jsem ale nenašla ani zrnko něčeho, co by se přibližovalo toleranci. Míra jejich fundamentalismu je tak vysoká, že v podstatě popírá tradiční ideály studentských oslav.
Nechtěla bych rozebírat jednotlivé postupy vykopávání příkopů, ale o jednom se zmínit musím, představuje totiž exemplární příklad. 1. duben je svátek novinářských kachen a falešných zpráv, taková zpráva však musí mít fór nebo nápad, nikdy by ale neměla být zlá.
1. dubna zveřejnili organizátoři Studentského majálesu tiskovou zprávu, která byla ryze nepravdivá a obsahovala odkazy na skutečné fyzické osoby spojené s Pražským majálesem. Zprávu dále šířila oficiální média a kolem pomlouvačného a manipulativního obsahu vznikla panika. Organizátoři se pak odvolávali na to, že to mysleli jako aprílový žertík – žertovnou nótu však lživá zpráva zcela postrádala.
Pražský majáles 2013 jsou nicméně přejícní lidé, kteří nesdílí tuto zášť, takže přejeme organizátorům Studentského majálesu hodně zdaru.
Tradice za každou cenu
Osobně mě mrzí, že na jiných vysokých školách vedení i studentské unie své studenty v rámci majálesového dění podporují. Na denním pořádku je i to, že se organizátoři scházejí s rektorem a vycházejí si vstříc. Kdybyste něco takového chtěli udělat na ultratradiční Univerzitě Karlově, museli byste mít potvrzení, vyhotovené se dvěma kopiemi, poslané shora, odeslané zpět, vrácené k doplnění, archivované, ztracené, nalezené, podrobené průzkumu veřejného mínění, znovu ztracené, tři měsíce kompostované a nakonec přeměněné v rašelinu na podpal. Lpění na tradici chrání před modernismem, může ale vést k tomu, že vám zplesniví barák.
KATEŘINA SYSLOVÁ
koordinátorka Pražského majálesu za Univerzitu Karlovu
Čtěte také:
Majáles studentů: Studentská kultura je s trhovými principy neslučitelná

Text vyjadřuje názor autorky. Titulek, infobox a anketa redakční
Klíčová slova
Majáles, Majáles 2013Hodnocení
Související články
- Majáles studentů: Studentská kultura je s trhovými principy neslučitelná
- ANKETA: Jak se vám líbí na Majálesu? A jste spokojení s cenou vstupenek?
- Oslavy vítající jaro jsou tady. Majáles chystá na duben desítku doprovodných akcí
- Majáles 2013: Král PSYczech I. z ČZU roztančil davy, Kénig Marčélo z UK si uřízl ostudu
- FOTO: Majáles 2013