Pražský Majáles: O titul krále a miss bude bojovat budoucí právník a studentka sportovního managementu

3. 4. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Už za necelý měsíc se rozhodne, kdo bude příštím králem a miss Pražského Majálesu. Během královského klání se utkají králové a miss pěti pražských univerzit. S vítězi za UK Elenou Kejvalovou a Davidem Veselým jsme se sešli během focení v Barrandovských ateliérech.

Elena studuje sportovní management na FTVS, David je budoucí právnická hvězda.

Elena studuje sportovní management na FTVS, David je budoucí právnická hvězda. FOTO: UKáčko.cz

V rámci svojí volební kampaně pózovali Elena s Davidem v desítkách filmových kostýmů. Mimo jiné i v kostýmech z pohádky Noc na Karlštejně. „To souvisí se sedmistým výročím narození Karla IV. Jsme Univerzita Karlova, tak držíme tradici,“ prozradil UKáčku.cz koordinátor UK na Majáles Šimon Pepřík. „Karlovka už několik let na Majálesu nevyhrála, takže na to útočíme,“ popisuje.

Volba krále a miss UK se uskutečnila v březnu. Během disciplín museli kandidáti prokázat šikovnost, důvtip i vyjednávací schopnosti. „Kluci museli sníst suchý rohlík, vyexovat pivo brčkem a sbírali náramky, co se rozdávaly u vchodu všem hostům, kdo platili vstupné,“ vzpomíná Elena. Kandidátky na miss zase musely uvázat kravatu jednou rukou, nebo vypít vodu, aniž by se na sklenici otiskla rtěnka. „A třetí bylo, že jsme za malou figurku musely vyměnit co nejvíc věcí a co nejzajímavější věc,“ říká miss s tím, že za figurku získala třeba růži či řetízek.

Strategii máme, ujišťuje král UK

V Barrandovských ateliérech se král a miss fotili v kostýmech. FOTO: UKáčko.cz

V Barrandovských ateliérech se král a miss fotili v kostýmech. FOTO: UKáčko.cz

Povinností každého kandidáta je vytvořit volební program, který by nějakým způsobem zlepšil život studentů na univerzitě. Král a miss UK se ve svém programu chtějí zaměřit na zlepšení podmínek v menzách (snídaně formou švédských stolů) i na pořádání fakultních společenských akcí, jako jsou diskotéky, lasergame, filmové noci, nebo soutěže mezi studenty a vyučujícími. Mimo to chtějí, aby na každé fakultě byla společenská místnost, kde budou herní konzole, fotbálek a kulečník.

„Chceme také nápovědu při zkouškách jako třeba vedle sedícího kolegu nebo přítele na telefonu. A nejdůležitější bod našeho programu – chceme dopravu z párty přímo do škol. To se pak hodí, když máte dopravu z párty, že v menze budete mít rovnou snídani,“ vysvětluje David.

Společně s Elenou sledují své konkurenty z ostatních univerzit zatím jen zpovzdálí, ale zato bedlivě. David zatím shlédl jejich videa na internetu, Elen okoukla fotky. „Konkurence bude tvrdá, ale my se dobře připravíme! Takže v pohodě,“ slibuje David.

„Strategii máme,“ ujišťuje nás David, jakou konkrétně však neprozradil. Bitva králů a miss vyvrcholí na samotném Pražském Majálesu, kde se na podiu představí všech pět kandidátů a kandidátek. Vystoupení není nijak tematicky zadané, kandidáti tak mají během příprav volnou ruku.

„Nacvičujeme na Majáles vystoupení, nemůžeme prozradit co, ale chtěli bychom ukázat, co se v nás skrývá – naše nejlepší schopnosti,“ sdílí Elena optimismus před bitvou.

Není to jen párty a sranda, vysvětluje koordinátor UK na Majáles

A jak spolu královský pár vychází? „Skvěle, vidíme se podruhý,“ směje se David. „Né, už jsme spolu zapařili po volbě miss, Éla je skvělá holka, rozumíme si.“

A jak spolu královský pár vychází? „Skvěle, vidíme se podruhý,“ směje se David. „Né, už jsme spolu zapařili po volbě miss, Éla je skvělá holka, rozumíme si.“ FOTO: Karel Havlík

Královské břímě zatím berou oba s humorem. Podle Eleny je velká čest už to, že se s Davidem stali králem a miss UK „Cítím se zodpovědná za reprezentování zájmů všech studentů UK. Co ty, cítíš se zodpovědnej?“ ptá se Davida. „Jo, nikdy jsem se tak zodpovědnej necítil.“

„Kromě srandy a párty se králové ze všech univerzit scházejí s děkany, rektory a Studentskou unií. Ne že by měli nějaký vliv na rozhodování univerzity, ale minimálně mají možnost setkat se s rektorem (nejen Univerzity Karlovy) a popovídat si s ním o všem možném a tak potenciálně přispět k nějakému rozhodnutí, které pomůže studentům víc než univerzitě,“ popisuje činnosti králů a missek Šimon. „Takže to není jen o té párty, ale má to i nějaký význam,“ dodává.

O tom, že na ně kromě mejdanů čekají i povinnosti ani jeden z dvojice nepochybuje. „Je to fakt zajímavý, to mi říkala minulá misska UK, že budu překvapená, kolik se toho s tím vítězstvím pojí,“ souhlasí Elena. „Ale zatím je to sranda.“

Ptali jsme se krále a miss také na to, jaké byly reakce na jejich novou funkci „Okolí o tom většinou neví. Ti, co to vědí, nás samozřejmě podporují a fandí nám, je to velký úspěch být král školy,“ vysvětluje David. Momentálně se s Elenou soustředí hlavně na to, aby ovládli Pražský Majáles a aby byli dobrý král a dobrá misska celého studentstva, nejen UK.

S kandidáty z UK i ostatních univerzit (ČZU, ČVUT, VŠE a VŠCHT) se můžete setkat na Královské debatě 12.4. v Národní technické knihovně. Pražský Majáles proběhne pak 29.4. v Letňanech. Pro krále a miss UK můžete hlasovat zde a zde.

Lucie Bečvářová, Štěpán ŠandaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.