Pražský studentský summit: Jednání Rady EU, které nadchne i euroskeptiky

27. 10. 2011 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Již posedmnácté si studenti vysokých škol budou moci vyzkoušet role evropských delegátů. Kvůli rostoucímu zájmu vyslyšeli letos organizátoři Modelu EU četné žádosti z řad účastníků a rozšířili přípravnou část projektu o další workshop.

Studenti na jednání vždy hájí zájmy jednoho ze sedmadvaceti členských států EU

Foto: archiv UK media

„V rámci Modelu EU simulují studenti jednání Rady EU,“ představuje projekt koordinátorka Modelu EU Klára Machová. „Během jednání delegáti zastupují jeden ze sedmadvaceti členských států a hájí jeho zájmy. Mimo to účastníci absolvují řadu vzdělávacích aktivit, ale i rétorických cvičení a diskuzí se zajímavými hosty.“

„Pokoušíme se o co nejvěrnější zachycení agendy skutečné Rady. Jsou tedy vybírány akty, které ministři skutečně projednávají v období konání naší závěrečné konference,“ uvádí Petra Pejchová, členka přípravného týmu.

Sama Petra Pejchová se Modelu EU zúčastnila jako studentka práv dvakrát. Vyzkoušela si, jaké je být delegátkou za Německo a Slovensko. „Projekt mě oslovil natolik, že jsem se letos přihlásila do výběrového řízení na členy přípravného týmu a uspěla jsem.“

„Získala jsem náhled do fungování EU a odstranila určité předsudky, proto bych Model EU doporučila jak lidem, kteří EU ‚můžou‘ i těm, kteří ji ‚nemusí‘,“ říká Petra.

Důležitý je aktivní přístup

„Pokud bych měla být trochu kritická, tak spíše vůči účastníkům,“ dodává Pejchová s tím, že je pro organizátory i delegáty nepříjemné, když někdo bez omluvy odstoupí. „Aby projekt PSS splnil svůj účel, je třeba, aby se účastníci zapojovali naplno a byli ochotní tomu věnovat určitý čas.“

Přípravné workshopy probíhají oproti loňským ročníkům letos již od prosince. Samotná simulace jednání Rady se uskuteční v průběhu března. Kromě Modelu EU, který je zaměřen na vysokoškoláky, pořádá Pražský studentský summit také Modely OSN a NATO pro středoškoláky.

Zájemci o účast na Modelu EU se mohou hlásit do konce října. Uchazeč musí zaslat motivační dopis a esej, zabývající se Evropskou unií.

ČTĚTE TAKÉ: Model EU: vyzkoušejte si nelehkou práci ministraNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.