Pražský studentský summit: Studenti diskutují nad otázkami mezinárodních vztahů

26. 3. 2017 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Celoroční vzdělávací program Pražský studentský summit pořádá nezisková nevládní organizace Asociace pro mezinárodní otázky, která se věnuje výzkumu a celoplošné edukaci v oblasti mezinárodních vztahů.

Platforma vznikla před více než dvaceti lety a v sobotu 18. března se konalo páté a poslední přípravné setkání, chystající delegáty na závěrečnou konferenci XXII. ročníku. Ta proběhne mezi 8. a 10. dubnem v prostorách kongresového centra.

Na slavnostním zahájení v hotelu Ambassador k účastníkům promluví v pátek 7. dubna například ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorá- lek či šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

„Summit má oproti dalším vzdělávacím projektům mnoho výhod. První z nich je jeho rozsáhlá tématika. V porovnání s jinými platformami, které se zabývají povětšinou jedním nebo dvěma tématy, je ten náš svojí velikostí schopen obsáhnout hned několik problematik. Nejčastěji se zabýváme fungováním OSN, NATO a mezinárodních orgranizací obecně,“ vysvětluje hlavní koordinátorka projektu a studentka Právnické fakulty UK Eva Prudilová.

„Mimo to s delegáty pracujeme dlouhodobě v průběhu celého roku a zaměřujeme se nejen na odborné činnosti, ale také na softskills a osobní rozvoj, které jsou využitelné i v opravdovém životě,“ pokračuje.

Program je zacílen především na studenty středních škol a přijímací řízení probíhá v září. Během prvního setkání se delegáti rozdělí do jednotlivých orgánů, jako je Rada bezpečnosti, První a druhý výbor valného shromáždění či Rada pro lidská práva. V těchto skupinách se následně pohybují až do závěrečné konference.

Členové organizačního týmu, kteří se podílí na průběhu samotného summitu jako předsednictvo, jsou dobrovolníci, studenti vysokých škol. Díky více než dvacetileté tradici jsou proškolení, znají know-how celé platformy a dokáží s delegáty pracovat tak, aby je motivovali a pomáhali jim zdokonalit se ve všech potřebných oblastech. „Naprosto stěžejní je sledování posunu a jednoznačných zlepšení schopností delegátů,“ říká Prudilová.

Měřitelným úspěchem jsou místa, na která se účastníci dostávají. Prvního workshopu letošního ročníku se zúčastnil například Daniel Koštoval, který patřil mezi zakládající členy summitu, a který je v současné době politickým náměstkem ministra obrany Martina Stropnického. Posledního přípravného setkání se zúčastnil Jan Walter, poradce pro otázky duševního vlastnictví na Stálé Misi Velké Británie v Ženevě, který se v summitu dříve také angažoval.

„Dle našeho názoru nevěnují střední školy dostatek prostoru mezinárodním vztahům a soudobým světovým konfliktům. To je v dnešní době naopak velice důležité, protože fungování mezinárodních organizací se dotýká každého z nás,“ popisuje situaci Prudilová.

„Co studenti také neví je to, jak těžké může být najít konsenzus. Na škole je neučí argumentačním a prezentačním dovedno- stem. To se snažíme suplovat a učit studenty, jak diskutovat, tolerovat a kriticky zvážit nejen cizí, ale i své vlastní názory.“

Na svůj poslední workshop přijel na Matěj Nárožný, který se summitů účastnil čtyři roky. Dle jeho slov, proces získávání informací, tvoření názoru na odbornou tématiku a následná prezentace je nejdůležitější součástí celého programu. „Díky workshopům se naučíme pracovat s informacemi a dostaneme krátký úvod do problematiky. Následně však musíme zasednout k počítači a strávit několik dní probíráním se informacemi a tvořením smysluplného a použitelného projevu,“ dodává Matěj.

Tomáš Hubka
Foto: Markéta ŠkaldováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.