Pražští rektoři na Hrad 28. října nedorazili, místo Zemana si vybrali Masaryka

28. 10. 2015 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Většina rektorů nedorazila 28. října na oslavy na Pražském hradě. Česká konference rektorů tímto podpořila nejvyšší představitele Jihočeské a Masarykovy univerzity, které prezident Miloš Zeman opakovaně nepozval. Pražští rektoři se namísto toho poklonili soše T. G. Masaryka.

Rektoři položil věnce k soše T. G. Masaryka. Foto: Vladimír Šigut
„Navzdory jasným stanoviskům mnoha osob a institucí, které opakovaně zdůrazňovaly, že okruh zvaných hostů na oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění nemůže být ovlivňován případnými neshodami z minulosti, nebyli opět pozváni představitelé dvou významných vysokých škol – Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity. Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný,“ uvedl v prohlášení za celou ČKR její předseda rektor UK Tomáš Zima.

Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer se před časem postavil za pedagoga Fakulty humanitních studií UK Martina C. Putnu, kterého prezident odmítl jmenovat profesorem. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek neobdržel pozvánku proto, že nenechal před parlamentními volbami v roce 2013 Zemana vystoupit na Masarykově univerzitě. Prezident toto rozhodnutí označil za „urážku hlavy státu“.

Pozvání na Hrad naopak přijal rektor brněnské Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. Tvrdí, že jakožto generál vnímá pozvání od prezidenta – vrchního velitele ozbrojených sil v České republice – jinak než rektoři civilních škol.

Miloš Zeman opakující se kritice vzkázal, že prezident má právo pozvat si, koho chce. „Stejně tak nikomu neberu právo, pokud pozván byl, aby to odmítl. Žijeme ve svobodné společnosti,“ vyjádřil se v pátek. V den oslav poté dodal, že absenci rektorů vlastně oceňuje. „Umožnilo nám to do přeplněného Vladislavského sálu umístit příbuzné některých vyznamenaných, takže bych chtěl rektorům poděkovat, že jim uvolnili místa,“ řekl při odchodu z pietního aktu na Vítkově.

Na podporu dorazili i studenti UK. Tomáš Bederka (na fotce) zorganizoval akci S rektory k Masorykovi. Foto: Vladimír Šigut
Pražští rektoři si tak na den výročí vzniku československého státu připravili vlastní program. Po druhé hodině se sešli na Hradčanském náměstí, kde položili věnec k soše T. G. Masaryka. „Rektoři si chtějí důstojně připomenout státní svátek a odkaz T. G. Masaryka,“ řekl pro UKáčko.cz tiskový mluvčí UK Václav Hájek.

Před Pražským hradem se v tento čas shromáždil i dav, který přišel podpořit rektory v jejich postoji vůči prezidentovi. Mnozí z nich jim děkovali za to, že jsou ochotni postavit se prezidentu Zemanovi. Na podporu dorazili i studenti Univerzity Karlovy, mezi nimiž byl i člen Akademického senátu UK Tomáš Bederka, který na sociální síti zorganizoval akci na podporu rektorů „Jdeme s rektory k Masarykovi“.

O dvě hodiny později na stejném místě věnec pokládal i Zeman, který byl přivítán mimo jiné i pokřiky, červenými kartami a ukázkou rudých trenýrek. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček protesty již tradičně připsal Pražské kavárně. „Uřvanci z Pražské kavárny ostudně povykovali i při státní hymně,“ napsal na svůj Twitter.

Oslavy, při nichž prezident uděluje nejvyšší státní vyznamenání, se bez konfrontace s rektorskou obcí neobešly již potřetí v řadě.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.