Předpremiéra filmu Alén a diskuse: Čeští umělci ve Francii v době druhé světové války

9. 9. 2009 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

Předpremiéra filmu Alén a diskuse: Čeští umělci ve Francii v době druhé světové války

KDY: 29. 9. 2009 od 18:30
KDE: Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1

POPIS: Po podpisu Mnichovské dohody a následné okupaci Československa museli mnozí čeští umělci opustit svou vlast (např. Adolf Hoffmeister, Alén Diviš, Antonín Pelc). Řada z nich se uchýlila do Paříže, kde se připojila k těm, kteří tam byli usazeni dlouhodobě (František Kupka, Josef Šíma). Společně pořádali výstavy a vydávali publikace, aby upozornili na osud své okleštěné země. Po kapitulaci Francie v červnu 1940 z Paříže utekli do svobodné zóny či se uchýlili do ilegality. Někteří byli uvězněni v táborech, jiní vstoupili do řad francouzského odbojového hnutí. Mnozí i v náročných podmínkách dále tvořili. Večer, pořádaný u příležitostí vydání knihy Anny Pravdové Zastihla je noc, čeští výtvarní umělci ve Francii 1938-1945 (nakl. OPUS a Národní galerie v Praze), se bude věnovat dosud ne příliš známým aspektům česko-francouzských vztahů v oblasti umění a kultury.

Za účasti Anny Pravdové, kurátorky Národní galerie v Praze, a Antoina Marèse, profesora středoevropských dějin na Sorbonně, odborníka na česko-francouzské vztahy. Předpremiérová projekce ukázek z filmu Martina Řezníčka Alén, věnovaného malíři Alénu Divišovi.

Konsekutivní tlumočení.

Vstup volný
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.