PRESSpektivy umožní vybraným studentům vyzkoušet si práci v rozhlase

29. 10. 2014 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Přemýšleli jste už někdy o tom, jaká cesta vede od mikrofonu na jedné straně k reproduktoru na straně druhé? Letošní listopadová Kreativní dílna projektu PRESSpektivy s tématem „Rozjíždím vlastní rádio“ nabízí možnost odpovědět si na tuto otázku vlastní zkušeností.

PRESSpektivy. Foto: Český rozhlas
PRESSpektivy jsou mezinárodní projekt Českého rozhlasu, který dvakrát do roka pořádá workshop pro odborníky a Kreativní dílnu pro hrstku vybraných studentů. Hlavním motivem Kreativní dílny je otevřít dveře novým trendům, inspiraci ze zahraničí a umožnit mezinárodní dialog novinářů, odborníků a studentů.

Jednodenní Kreativní dílna, vedena zkušenými odborníky, je určena vysokoškolským studentům z různých oborů, kteří se zajímají o žurnalistiku. Ti zde budou mít možnost vytvořit vlastní reportáž pro stanice Českého Rozhlasu – Radio Wave a Radiožurnál, přičemž tyto stanice studentské reportáže následně odvysílají.

Počet míst je omezený, z řad přihlášených bude vybráno pouhých osm lidí. Součástí přihlášky je návrh vlastní rozhlasové stanice v rozsahu dvě normostrany doplněný o audio/video ukázku, ve které bude zachycena podstata vymyšlené rozhlasové stanice. Další podmínky naleznete zde. Přihlásit se můžete do 7. listopadu

Letos převzal záštitu nad Kreativní dílnou moderátor Ranního Radiožurnálu Jiří Chum. Školit mladé talenty bude Bára Šichanová, moderátorka a reportérka Radia Wave, a Robert Berger, zahraniční zpravodaj Radiožurnálu.

Cenná praxe

„PRESSpektivy mě v novinařině rozhodně zase posunuly o něco dál. Mohla jsem se setkat s vynikajícími rozhlasovými žurnalisty z Čech i ze zahraničí, zkusila jsem si vést interview v cizím jazyce i práci pod časovým tlakem, ale hlavně jsem získala užitečné rady a tipy od zkušenějších kolegů. Zároveň jsem alespoň částečně nahlédla do fungování Českého rozhlasu a zjistila jsem, že to co na první poslech zní jednoduše, je ve skutečnosti hodně složité,“ hodnotí PRESSpektivy Alice Zoubková, studentka žurnalistiky a psychologie na Univerzitě Karlově.

„Tento projekt vás hodí do vln rozhlasové práce a je jen na vás, jestli se vám podaří doplavat dál, nebo se zmáčení vrátíte ke břehu. Těm nejšikovnějším může být nabídnuta i záchranná vesta v podobě následné spolupráce s Rozhlasem. Mně daly PRESSpektivy mnoho zážitků, nových přátel a nedocenitelných zkušeností s praktickým fungováním rádia. Ať už jde o rozhovory se zahraničními redaktory, tvorbu příspěvku pod vedením profesionálů z českého rádia, nebo i jen o samotný pocit procházet se rozlehlými chodbami Českého Rozhlasu – PRESSpektivy nabízejí od každého něco,“ dodává další z bývalých účastnic.

Více informací najdete zde: http://rozhlas.cz/presspektivy/portal/Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.