Přesun nemocnice? Šance pro univerzitní kampus

8. 5. 2009 Autor: Rubrika: Názory 1 komentář

Jak dlouho bude Karlova univerzita čekat, než si všimne, že jí ujel vlak? Existuje plán územního rozvoje nebo se prostě jen čeká, až školu spasí věk? Nechci být přehnaně kritický, protože celá řada věcí se podařila, daleko závažnější je ale otázka dalšího růstu.

Martin Palán

Fakulty a katedry staví svůj vlastní zájem nad zájem univerzity a tím ji oslabují, tvrdí absolvent FSV Martin Palán.

Foto: Petra Andrlíková (UK media)

Univerzita z pochopitelných důvodů hájí historické budovy a jakékoli myšlenky na jejich opuštění přímo děsí akademickou obec. Je ale současný stav udržitelný? Je možné, aby se padesát tisíc lidí hlásilo ke společné identitě univerzity, a je to pro ně v dnešní době vůbec důležité? Obávám se, že neznalost vlastních kořenů vede k tápání, které je pro člověka stejně nebezpečné jako nestanovit si žádné budoucí cíle. Dá se namítnout, že dnešní moderní člověk stojí pevně na nohou a nepotřebuje štít jedné instituce, a že právě roztříštěnost názorů vede ke skutečné reflexi a posunu kupředu.

V tomto ohledu je zde ovšem jeden významný rozdíl. Rozdíl, který spočívá právě v opomíjení vyšších celků, uvnitř kterých dochází k diskuzi. Ta onen celek, ať už se jedná o stát či jinou instituci, posouvá dopředu. Pokud není vyšší rámec, nemůže být posun rámce, ale jen posun jeho jednotlivých částí. To pak vede pouze k hlubší partikularizaci a v konečném důsledku ve většině případů až k roztříštění.

Zabraňme dalšímu štěpení univerzity

Karlova univerzita dnes širší rámec identity nemá. Její části – fakulty a katedry – staví svůj vlastní zájem nad zájem celku a tím ho oslabují. Možná je to přirozené lidské chování. Je ale třeba si uvědomit, že podobné tlaky se v budoucnu projeví a je velice pravděpodobné, že pro univerzitu velmi negativně. Fakulty a především jejich studenti přijdou s univerzitním povědomím do styku maximálně v Karolinu při imatrikulaci a promoci, což není zrovna dost na to, aby si k ní vytvořili vztah.

Současně jedině vedení univerzity může tomuto procesu dalšího dílčího dělení zabránit. Chce to ale vůbec? Nebo je současný stav rozštěpenosti pro někoho i výhodou? Historicky se problémy na UK řešily dělením jejich komponentů. To asi není zrovna nejlepší strategie použitelná v době, kdy vítězí úzká specializace a konkrétní odbornost, která si ale umí v konkurenci ostatních najít svou vlastní cestu.

Jak ale může univerzita bojovat proti dalšímu rozdělování? Jakým způsobem se dá tak obrovské těleso usměrnit? To je jistě velice obtížný úkol, jsem ale přesvědčen, že nikoli neřešitelný.

Karolinum

To co UK dnes nabízí svým studentům neodpovídá profilu kvalitních univerzit, říká Martin Palán

Foto: Anna Krýslová (UK media)

Atmosféra, v níž žijeme, nás ovlivňuje víc, než si jsme mnohdy ochotni přiznat. Geografická blízkost studentů, otevřené “multiprofesní” prostředí, v němž se střetávají odborníci nejrůznějších specializací, je přeci právě to, co dělá univerzitu univerzitou. Student kvalitní školy musí mít možnost seznamovat se s ostatními profesemi, střetávat se u společných projektů a právě díky blízkosti, kterou představuje zastřešení univerzitou, rozvíjet hlouběji své schopnosti.

UK nikdy nepostoupí v hodnotících žebříčcích na vyšší příčky, dokud si neuvědomí, že to, co dnes může nabídnout svým studentům, neodpovídá profilu kvalitních univerzit. Vědecké úspěchy jsou tím nejdůležitějším, ano, ale společenský dopad studia na většinu studentů, kteří se vědci nestanou, se jim významově velmi přibližuje.

Ať nemocnici nahradí kampus

V souvislosti s debatou o budoucnosti Karlova a nemocnice na Karlově náměstí tedy vyvstává otázka: Je možné ospravedlnit nové využití tohoto prostoru jinak než pro univerzitu? Tu si musí položit všichni, kteří budou o budoucnosti tohoto místa rozhodovat. Pokud se skutečně prokáže, že „Karlák“ je pro nemocnici nevhodný, budeme muset jako město, stát a univerzita ukázat, co je naší prioritou a co tu po našem působení zanecháme dalším generacím.

A proto říkám, pokud odborníci rozhodnou, že je Karlov pro nemocnici nevhodný, pak jediný, kdo může tento prostor vhodně a smysluplně využít, je UK. Měla se zdviženým prstem varovat, před zneužitím tohoto jedinečného místa uvnitř Prahy a současně bránit jediné území, které ji může zaručit smysluplný a dostatečný rozvoj v centru města. Tam totiž bezpochyby svým významem patří.


Martin Palán
Autor je absolventem FSV UK a majálesový král Kampusák z roku 2007Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.