Prezident jmenoval Václava Hampla rektorem na další čtyři roky

14. 1. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Prezident Václav Klaus před chvílí na slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě jmenoval rektorem Univerzity Karlovy dosavadního šéfa Václava Hampla. Druhé funkční období mu začne 1. února a potrvá čtyři roky. O jmenování informovalo jako první UKáčko.cz.

Jmenování Václava Hampla rektorem UK

Prezident Klaus dnes jmenoval profesora Václava Hampla rektorem UK. Univerzitu povede do roku 2014.

Foto: UK – iForum

Hampl poté pronesl za skupinu jmenovaných rektorů projev. V něm upozornil na měnící se postavení vysokých škol i inflaci terciárního vzdělávání kvůli stále většímu počtu škol různé kvality. „České vysoké školy prožívají zvláštní období. Za námi je společenskou objednávkou stimulovaná kvantitativní expanze, která vedla až k tomu, že se dnes jde na VŠ více než 60 % populačního ročníku,“ uvedl Hampl.

Podle něj se však očekávání společnosti od vysokých škol příliš nezměnila. „Převažuje představa magistersky nebo inženýrsky vzdělaného člověka, jemuž akademický titul téměř zaručuje pracovní pozici a činí ho nějak výlučným nebo neohrozitelným na trhu práce. Ve skutečnosti ale už dávno víme, že různé školy dělají různé věci různě dobře,“ dodal rektor.

Plné znění projevu: Rektor UK na Hradě: Zvyšovat kvalitu při rostoucím počtu studentů je obtížné

Kromě Hampla dnes Klaus jmenoval dalších dvanáct rektorů z univerzit a vysokých škol z celého Česka. Většina z nich už své školy vedla v předchozím období a v únoru jim tak začne druhý mandát. Je mezi nimi například rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls nebo Václav Havlíček z Českého vysokého učení technického.

Akademický senát zvolil Václava Hampla kandidátem na rektora loni 22. října. V tajném hlasování se pro něj vyslovilo celkem 55 z 61 hlasujících senátorů. Hampl byl jediným kandidátem na funkci a měl podporu dvanácti fakult z celkových sedmnácti. (Více zde: Rektorem bude zřejmě znovu Hampl, je jediným kandidátem)

Sedmačtyřicetiletý Václav Hampl vystudoval obecnou biologii na Přírodovědecké fakultě, specializuje se na fyziologie a nyní působí na 2. lékařské fakultě UK. Rektorem byl zvolen v roce 2006, kdy se stal ve věku 44 let nejmladším rektorem v novodobé historii univerzity.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.