Prezidentští kandidáti představili na FSV svou vizi Evropy, řešili euro, komunismus i odsun Němců

15. 11. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Debata ve stylu amerických primárek proběhla ve čtvrtek na Fakultě sociálních věd. Řeč došla mimo jiné i na přijetí eura, myšlenku evropského senátu či téma komunistické minulosti některých prezidentských kandidátů.

Prezidentští kandidáti představili na FSV svou vizi Evropy

Foto: Pavla Králová

Pořadatelé vybírali diskutující tak, aby byly zastoupeny „důležité přístupy k evropské integraci“, hlavním tématem byla totiž právě evropská vize kandidátů. Dalším kritériem byl i specifický formát debaty, ve kterém by větší počet zúčastněných ztížil interakci.

Striktně moderované debaty se tak zúčasnili Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.

Jako problematické vnímají kandidáti přijetí eura. Zuzana Roithová v souvislosti s eurem zmínila současnou dluhovou krizi eurozóny. Přemysl Sobotka vidí problém v solidaritě zodpovědných s nezodpovědnými. Podle Karla Schwarzenberga bude otázka přijetí eura aktuální až v roce 2017 či 2018.

Miloš Zeman a Jan Fischer se po dotazu z publika vyjádřili ke svému členství v Komunistické straně Československa. První jmenovaný uvedl, že byl po dvou letech ze strany vyloučen za nesouhlas s normalizací a s nadsázkou dodal, že vraždu Milady Horákové ani nepodporoval, ani neorganizoval. Jan Fischer řekl, že na své členství v KSČ pyšný není a vnímá jej s pokorou. Podle Přemysla Sobotky by však ani bývalý člen komunistické strany neměl zastávat vysoké ústavní funkce.

Kandidáti také odpovídali na otázku, zda by ve funkci prezidenta ocenili bratry Mašíny. Ze zúčastněných kandidátů nesouhlasil nikdo. Přemysl Sobotka i Jan Fischer se shodli na tom, že nelze oceňovat ty, kteří rozdělují společnost na dva tábory.

Debatující nevyloučili vyjádření lítosti za poválečný divoký odsun Němců. „V budoucnu na podkladě historických údajů je omluva možná,“ nechal se slyšet Přemysl Sobotka. Miloš Zeman však zdůraznil, že nelze srovnávat divoký odsun se státem nařízeným násilím jako v případě Lidic.

Jan Fischer se označil za člověka eurokritického, kterému vadí přílišná bruselská byrokracie. Na otázku týkající se vzniku evropského senátu reagovali kandidátě různě. Karlu Schwarzenbergovi by se v budoucnu líbila instituce po vzoru Spojených států. Jiří Diensbier si představuje obdobu německé Spolkové rady. Naopak Zuzana Roithová, Jan Fischer i Miloš Zeman nepovažují vznik další instituce za dobrý nápad.

Prezidentští kandidáti se shodli na nutnosti další integrace v rámci Evropské unie. Europoslankyně Zuzana Roithová vyjádřila přání, aby se změnila česká politika vůči unii. Stejně jako Jiří Dienstbier považuje za důležité, aby Česká republika stála v centru evropského dění a rozhodování.

Fotogalerie

Foto: Pavla Králová

Anketa

Koho budete volit za prezidenta ČR?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.