Primátor Bém: Majáles si užívám, Klementinum studentům přeji

6. 5. 2008 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

V dobré náladě přišel na Majáles i primátor města a člen Správní rady UK Pavel Bém. Jeho úkolem bylo přenechat novému králi klíč od města. Našemu univerzitnímu kandidátovi však slíbil osobní schůzku. „Na diskusi o Klementinu se velmi těším,“ řekl primátor.

Primátor Bém s reportérkou UKáčka„Mám radost, když studenti hovoří o nezbytnosti vnímat historické tradice a kořeny a navázat na ně,“ svěřil se pražský primátor Pavel Bém.
foto: Mirek Kašpar


Co říkáte letošnímu Majálesu?
Je to tu skvělé, vracím se minimálně o dvacet pět let zpátky do studentského života a protože se stále tak trochu cítím být studentem, tedy někým, kdo se neustále učí, tak se tady mám výborně.

Takže jste navštěvoval festival i jako student?
Zcela stoprocentně. Řekl bych, že v Praze nebyl Majáles nebo nějaký dobrý koncert a studentská akce, která by se obešla beze mě.

Kdo z královských kandidátů byl vaším tajným favoritem?
Víte, moje alma mater je Univerzita Karlova. Na druhou stranu, nejen, že jsem jako primátor členem Správní rady UK, ale také Správní rady ČVUT, a mám velmi blízké vztahy ke všem dalším vysokým školám na území města. Vlastně přeji tomu nejlepšímu, věřím, že vyhrál ten, který si získal srdce největšího počtu studentských fanynek a obdiv největšího počtu studentských fanoušků.

Lukáš Pavel, který vyhrál, se nakonec dohodl s dalšími dvěma kandidáty, ale i s vámi na spolupráci a debatě ohledně Klementina…
Budeme o tom mluvit. Přijde mi to strašně zajímavé a atraktivní i proto, že mám radost, když studenti hovoří o nezbytnosti vnímat historické tradice a kořeny a navázat na ně. To je něco, co já bytostně miluji a podporuji. Nevznikli jsme z ničeho, máme nějaké kořeny a někam patříme. A když za mnou někdo přijde a začne argumentovat, abychom se podívali na historii, tak už má u mě z padesáti procent vyhráno. Zcela jistě se sejdeme kolem 15. května a těším se na debatu. Jestli s Klementinem něco bude nebo ne, to nechám až po diskuzi..

Jaký názor na celou věc máte ale Vy osobně?
Víte, můj úřad sídlí naproti Klementinu a mohu potvrdit, že do něj studenti chodí. Klementinum dnes jejich je. Otázka nezní, jaká bude jeho budoucí funkce. V tomto ohledu máme všichni jasno, Klementinum musí zůstat studentům.

Druhou věcí je majetkoprávní uspořádání a otázka vlastnictví. Jestli ho mají vlastnit – v přeneseném slova smyslu – studenti a UK, jako to bylo v historii, nebo jestli má být majetkem státu, tedy ministerstva kultury. To už je složitější debata, do které musíme zakomponovat právní stanoviska a ekonomické analýzy.

Ono to taky něco stojí, starat se o majetek. Když se podíváte na majetek Univerzity Karlovy, zjistíte, že v mnoha ohledech je na něm majetkový dluh. Tedy – měl by se rekonstruovat, ale univerzita na něj nemá peníze. Ministerstvo školství dle mého názoru nedává tolik finančních prostředků, kolik by UK na péči o své budovy potřebovala.

Chodí pak za mnou jako za primátorem různí děkané z jednotlivých fakult a říkají: „Primátore, pomožte nám tady nebo tady“ a já se snažím pomáhat, ale nemůžu samozřejmě přebírat právní a majetkoprávní odpovědnost za jiného vlastníka. A o tom je třeba vést debatu, na kterou se velmi těším.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.