Přípravy na Studentský Májáles vrcholí

3. 4. 2017 Autor: Rubrika: Hlavní článek,Kultura,Studentský život žádné komentáře

Pestrý hudební program, promítání studentských filmů, workshopy, divadelní vystoupení a další akce. Ovocný trh 1. května již popáté rozzáří oslavy Studentského Majálesu.

Jelikož se první květen blíží a organizátoři nezahálejí, chystají se různé předmajálasové akce na probuzení majálesové atmosféry. Nedávno se uskutečnilo Mluvení do větru v kavárně Do Větru. Účastníci si zde mohli ověřit sílu svých řečnických schopností. Podmínkou pro vítězství v této soutěži ovšem nebylo nejvíce pobavit publikum, ale naopak vynechat důvtip a šarm a diváky unudit.

Dalšími akcemi budou Básnické čtení, Dobrý večer v Klubovně nebo různé workshopy, při kterých se studenti mohou na pár minut oprostit od myšlenek na pomalu se blížící zkouškové období. Součástí Studentského Majálesu bude samozřejmě průvod, který odstartuje v 10.30 z Kampy a poté naváže na hlavní program.

Stačí malý formulářek

Kouzlo Studentského Majálesu spočívá především v zapojení studentů z různých vysokých škol. Tým organizátorů se skládá zhruba z dvaceti členů. Ti jsou rozděleni do skupin, z nichž každá má za úkol zorganizovat určitou část programu.

„K Majálesu jsem se dostal náhodou, kdy na hlavní budově fildy byl takový malý formulářek, tak proč ne. No tak jsem se ocitl na prvním Studentském Majálesu a následující rok jsem byl už v organizačním týmu, kde jsem doteď,“ říká Petr Holubetz. A co členství v takovém týmu obnáší? „Baví mě to a obohacuje, poznávám hodně lidí, kteří mi rozšiřují obzory, stávám se aktivním členem akademické obce. Studentský Majáles vnímám jako platformu pro prezentaci studentské tvorby.“

K organizátorům se může přidat kdokoliv z řad studentů. Spolek tak dává studentům možnost angažovat se, poznat zajímavé lidi a celkově se otrkat v organizačních dovednostech. „Chceme studentům ukázat, co všechno mohou dělat ve svém volném čase, a jak bohatý může studentský život být,“ vysvětluje organizátorka Tereza Sanetrníková.

Majáles nabízí široké spektrum soutěží a výzev. Jednou takovou tradiční výzvou je volba krále nebo královny majálesu. Kandidáti musí mít svou tříčlennou družinu a vlastní program, který dostanou možnost předvést. Dále je čekají soutěže, kde budou moci dokázat, že si královskou korunu opravdu zaslouží.

Dorazí i Doktor

Účastnit se průvodu se chystá i loňský král Jakub Pražák, který se s Politologickým klubem připravuje některé části programu a hodlá se zapojit mimo jiné i při pořádání debat.

„Studentský majáles nabízí studentům příležitost prezentovat sebe a své spolky a ukázat širší veřejnosti, že lze spojit příjemné s užitečným, a že bavit se je možné i inteligentním způsobem,“ říká Jakub.

Co by zkušený vládce popřál letošním kandidátům? „Hlavně, ať se nebojí to zkusit a zapojí se! Studentstvo je silou, která by neměla být opomíjena, musí ale nejprve něco dokázat, aby mohla chtít něco dalšího změnit. Jde o to nebýt pasivní.“

Jakub aka Doktor soudí, že se sám stal králem díky svému pozitivnímu přístupu ke studentskému životu, do čehož spadá jak studium, tak aktivní zapojení v mimoškolních aktivitách, u čehož setrvává doteď.

„Tento rok se zvláště pokoušíme navázat kontakty s jinými dříve na Studentském Majálese pasivnějšími obory,“ vysvětluje Jakub novinky v letošním plánu. „A s tím souvisí i má královská prosba studentům. Ať jste z kterékoliv vysoké školy a z jakéhokoliv oboru, seberte odvahu obětovat část svého času něčemu nezištnému. Každý člověk ochotný pomoci může v tomto kolektivním díle něco nabídnout.“

Bližší informace lze nalézt na webových stránkách www.majalesstudentu.cz nebo na facebookovém profilu.

Adéla Marková
Foto 2x: Lucie KrejzlováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.