Profesor Petrusek získal in memoriam cenu Vize 97

10. 10. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Profesor sociologie Miloslav Petrusek, který letos 19. srpna náhle zemřel, získal ocenění od Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Nadace uděluje cenu především průkopníkům nových či zajímavých směrů ve vědeckém bádání, těm, kteří přesahují tradiční hranice vědeckého myšlení a přispívají svým přístupem k rozvoji vědy.

Cenu převzal Petruskův vnuk Jan Holub, který také přečetl část z díla Společnost pozdní doby

Foto: Zuzana Budinová (UKáčko.cz)

Již 14. ročník této události, která se pravidelné koná 5. října v Pražské křižovatce na Starém Městě, moderovala přítelkyně Havlových Táňa Fischerová.

O laudatio se postaral slovenský politik a sociolog Martin Bútora, který označil profesora Petruska za „učitele od Boha“ pro jeho schopnost zaplnit přednáškové místnosti a zaujmout své studenty pro sociologii.

Samotnou cenu převzal Petruskův vnuk Jan Holub, který také přečetl část z Petruskova díla Společnost pozdní doby.

Tento rok poprvé cenu udělovala sama Dagmar Havlová, jež ve svém úvodním proslovu zmínila, že se chystá udělování samostatné Ceny Václava Havla, která by se mohla předávat již příští rok. Po celou dobu byl cítit smutek nad úmrtím Václava Havla, což ještě umocňovala prázdná židle na pódiu, připravená pro něj.

Mezi nositele ceny Vize 97 patří například světoznámý sémiotik Umberto Eco či sociolog Zygmunt Bauman.


ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel spoluzakladatel FSV a významný sociolog Miloslav Petrusek
Petrusek: Kritická role společenských věd je nezastupitelná
Petrusek: Žít se dá i bez titulů a akademických funkcí
Petrusek: Studentská kritika je konstruktivní
Petrusek: Fakultu jsme personálně stavěli na zelené louce
Oficiální stránky Miloslava PetruskaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.