Promítání filmu: Bombajská spojka

10. 3. 2010 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

Promítání dokumentárního filmu Bombajská spojka v rámci festivalu Jeden svět na Přírodovědecké fakultě UK a diskuse se Zuzanou Hrdličkovou.

KDY: středa 17. 3. 2010, od 19 hod.
KDE: Přírodovědecká fakulta, Velká geologická posluchárna, Albertov 6, Praha 2

VSTUP: 50 Kč

VÍCE: Jeden svět na Přírodovědě: Země bez lidí, Kimčongílie, Bombajská spojka

ANOTACE FILMU:

Bombajská spojka / Mumbai Disconnected, Dánsko, Camilla Nielsson a Frederik Jacobi, 58 min.

„Do roku 2020 se indická Bombaj pravděpodobně stane nejlidnatějším velkoměstem na světě. Již dnes pulsuje masami lidí, jež se denně dopravují do zaměstnání. Hromadná doprava přitom nefunguje – pověstné jsou vlaky, do nichž se člověk musí probojovat, případně se svézt na schůdcích či střeše soupravy. Ulice města denně zaplavuje bezpočet aut, která se namísto vyhlášky řídí pravidlem „kdo dřív přijede, ten dřív odjede“. Trojice hrdinů dokumentu zastává rozdílné stanovisko na řešení dopravy v Bombaji. Yasin žije na severním předměstí, do práce jezdí vlakem či na motorce a sní o koupi vlastního automobilu. Veena bydlí v prominentní čtvrti, má služebnou a vlastního řidiče a zastupuje obyvatele Pedder ulice v boji proti budování nadjezdů v centru města. Jejím hlavním argumentem je značné znečištění životního prostředí. Pan Das je viceprezidentem státní společnosti, budující silnice a most, spojujícící obchodní čtvrť s centrem. Stavba má desetileté zpoždění, proto přicházejí náhradní a „provizorní“ řešení. Pan Das cítí ve své funkci značnou odpovědnost, proto se snaží dopočítat i stromů, na jejichž přesazení darovala dotaci Světová banka. Dynamický snímek dokumentaristů Camilly Nielsson a Fredericka Jacobi graduje od jedné neuvěřitelné situace k druhé. Je zdravé životní prostředí pouze luxusem pro společenskou elitu?

(Anotace a foto: Jeden svět)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.