Protesty na Albertově: hvízdot pošlapal i památku studentů, tvrdí rektor UK

20. 11. 2014 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Program akce Znovu zvonit klíči měl podle organizátorů za cíl uctít památku studentů z let 1939 a 1989 a odkázat na to, že studenti jsou připraveni strážit svobodu demokracie. Vzpomínkový akt na Albertově však provázely demonstrace. Proti se vyjádřil i rektor UK Tomáš Zima.

Při pondělním pietním aktu na Albertově házeli někteří z účastníků na prezidenta Miloše Zemana vajíčka a jiné předměty. Akci včetně vystoupení univerzitního sboru, projevu rektora Univerzity Karlovy i projevy přímých účastníků 17. listopadu 1989, provázel řev a hvízdot demonstrantů.

„Žijeme dnes v demokratické společnosti a vyjádření svobodného názoru je bezesporu nezpochybnitelným právem každého občana České republiky. Osobně se však domnívám, že někteří účastníci shromáždění na Albertově měli využít jiné příležitosti a jiného způsobu pro vyjádření nesouhlasu se současným politickým děním v naší společnosti,“ uvedl Zima pro UKáčko.

Připojil se tak ke kritice útoku, uveřejněné na stránkách Studentské komory Rady vysokých škol, pod niž se podepsalo sedm jejích členů, kteří organizovali akci Znovu zvonit klíči. Stejně jako Zima se domnívají, že účastníci měli využít pro protest jinou akci tomu určenou. „Pietní akt měl především uctít památku studentů z let 1939 a 1989 a hodnoty a ideály moderního demokratického systému,“ píší v prohlášení organizátoři.

„Protestující rozhodně neměli narušovat vzpomínku a důstojné uctění památky a statečnosti obětí a osob spojených s listopadovými událostmi let 1939 a 1989. Hlasité protesty některých účastníků narušily nejen projevy vystupujících, ale i hudební vystoupení univerzitního sboru. Hvízdot ozývající se při zpěvu studentské hymny považuji za neúctu a pošlapání památky těch, kdo stáli na Albertově v roce 1939 a 1989,“ doplňuje Zima. Vyjádření rektora ve středu podpořila i Studentská unie UK.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.