Proti nedostatku relevantních informací: studenti UK spustili Encyklopedii Migrace
Zodpovědná práce s fakty, interdisciplinarita, čtivost a srozumitelnost. To jsou hlavní přednosti nové platformy, kterou vytvářejí studenti a akademičtí pracovníci. Představení Encyklopedie Migrace proběhlo v rámci Palachova týdne na filozofické fakultě.
O migraci věcně, ale ne zkratkovitě
Projekt Encyklopedie Migrace vznikl z iniciativy studentů Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně. Webová encyklopedie obsahuje hesla a články, jejímiž autory jsou odborníci z filozofické, evangelické teologické a pedagogické fakulty, fakulty sociálních věd a humanitních studií.
Jejich cílem je seznamovat širší veřejnost s fenoménem migrace do zemí EU na základě podložených informací, analýz a zasazování problémů do kontextu.
Na projektu pracuje šest hlavních koordinátorů z řad studentů a desítky autorů, mezi nimiž jsou např. filosofové Jan Sokol a Václav Němec, orientalista Luboš Kropáček, antropolog Václav Soukup nebo odborník na bezpečnostní studia Emil Aslan.
„Zajímá nás politická, právní i sociální situace v daných zemích, kde dochází k nejrůznějším druhům nesvobody a útlaku, který se snažíme pochopit v kontextu historickém a kulturním,“ uvedli organizátoři projektu.
Podporu projektu vyjádřilo i vedení UK
Oficiální prezentace a zároveň spuštění webových stránek Encyklopedie Migrace (http://encyklopedie.org/) se konalo v zaplněné posluchárně na hlavní budově FF UK. Úvodního slova se ujal prorektor UK Martin Kovář, který poděkoval autorům za to, že téma migrace na univerzitě žije.
Děkanka FF UK Mirjam Friedová, jež Encyklopedii zaštiťuje, ve svém projevu ocenila kombinaci různých perspektiv pohledu na danou problematiku. Zdůraznila, že projekt je o to hodnotnější, že je vytvořený samotnými studenty.
Jako host vystoupil Ondřej Neumann, ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky a redaktor portálu Hlídací pes, který hovořil o migraci ve vztahu k médiím a jeho kritice neunikl téměř žádný zpravodajský deník v ČR. Některá velká média podle něj zcela programově podávají informace zkratkovitě tak, aby rozvířila negativní emoce ve společnosti, a to i na základě dohod s politickými stranami.
Iniciátor projektu Jakub Múčka představil koncept a cíle projektu. Platforma nebude obsahovat dlouhé abstraktní texty, ale vysvětlení konkrétních problémů popularizační formou.
Prvním krokem byly videorozhovory s imigranty z Blízkého východu a jejich životní příběhy, na což navázala tvorba hesel, o kterých ve svých výpovědích mluví. Zdůraznil také, že se nejedná ani o prouprchlickou, ani protiuprchlickou propagandu.
Podobu webové stránky, která má být především jednoduchá, přehledná a přístupná všem čtenářům – i s ohledem na jejich časové možnosti, na závěr předvedl Vojtěch Luxemburk.
Viktorie Dančová
Foto: Tomáš Hejzlar Viktorie Dančová
Klíčová slova
Encyklopedie Migrace, FF UK, FHS, Pedagogická fakultaHodnocení
Související články
- „Témata migrace a islámu jsou často nahlížena jen zkratkovitě,“ tvrdí tvůrci Encyklopedie Migrace
- Social Impact Award hledá nápady, které mění svět kolem k lepšímu
- Pozor na obscénní zvuky, radí příručka FHS proti obtěžování. Stála milion a učitelé se jí smějí
- Středoevropská univerzita v nesnázích. Studenti FF chystají shromáždění u maďarské ambasády
- Pedagogická fakulta bude propouštět. Nemá peníze
Napište komentář