První předávání Cen Arnošta z Pardubic: UK neslavila 17. listopad jen u památníku
U příležitosti oslav 17. listopadu byly letos v Karolinu poprvé udělovány ceny Arnošta z Pardubic. Ocenění získal profesor Jan Sokol, hra Československo 38-89 i simulovaná výuka mediků.
Nejen na Národní třídě a Albertově to sedmnáctého žilo. Čelní představitelé UK se sešli i v Karolinu. Udělovaly se ceny Arnošta z Pardubic a to ve dvou kategoriích – za vynikající vyučující a vynikající počiny ve vzdělávací činnosti. Ocenění je určené akademickým pracovníkům a skupinám pedagogických či podpůrných pracovníků Univerzity Karlovy za jejich přinos ke zvyšování kvality výuky.
Kromě rektora UK Tomáše Zimy vystoupila s proslovem na ceremoniálu také dvojice David Hurný, místopředseda Akademického senátu z Přírodovědecké fakulty, a Anastasja Vištalová, studentka Právnické fakulty a účastnice Letních paralympijských her v Riu 2016.
Ve své společné řeči mimo jiné zmínili, že každý z nás v sobě skrývá určitou zcela originální osobu, se svými vlastními pojetími dobra, spravedlnosti a životních ideálů. „Jako studenti máme nepřeberné množství možností, které můžeme využít ke své seberealizaci – podílení se na fakultní samosprávě, sdružování se ve studentských spolcích, pořádání besed a kulturních akcí. Ve všech těchto činnostech máme příležitost hájit a šířit své postoje, čímž v nemalé míře přispíváme k utváření nejen sebe samých, ale i budoucího společenství.“
Za svoji více než pětadvacetiletou pedagogickou činnost a odbornou kompetenci napříč mnoha obory získal ocenění vynikajícího vyučujícího prof. Jan Sokol. Během svého akademického působení dal vzniknout mnoha základním vysokoškolským učebnicím, jeho přednášky vynikají jasnou stavbou a výstižným výkladem, navíc se na Fakultě humanitních studií těší velké popularitě.
Prvním ze dvou oceněných týmů za vynikající vzdělávací počin byla skupina vědců Filozofické a Matematickofyzikální fakulty, která pod vedením Víta Šislera vytvořila historickou počítačovou hru Československo 38-89, kterou nyní používá více než 200 učitelů po České republice. Pomocí série výukových simulací má studentům prezentovat klíčové okamžiky českých a československých dějin a umožňuje je prožít z pohledu různých osob.
Neméně zásadní bylo i ocenění týmu z 1. lékařské fakulty za zavedení simulované výuky. Ta má pomoci mladým medikům, kteří se při současné podobě studia nemají šanci dostat do kontaktu s mnoha klinickými situacemi. Projekt, který zahrnuje možnost využití simulace, trenažérů a herců a dává důraz na porozumění souvislostem, kritické myšlení, praktické dovednosti, prezentační schopnosti i týmovou práci, má dát studentům lékařství možnost atraktivní a moderní výuky.
Klíčová slova
17. listopad, Cena Arnošta z Pardubic, KarolinumHodnocení
Související články
- Univerzita slaví 669 let: Rektor udělil ocenění a vyzval osobnosti UK k aktivnímu vstupu do veřejného prostoru
- Studenti nemohli k pamětní desce na Albertově, chystají vlastní uctění památky 17. listopadu
- Výročí pádu totality, prezident a uprchlíci. 17. listopadu se bude slavit i demonstrovat
- Nedávejme šanci třešním z uvadlé ideologické zahrádky, apeloval rektor
- Šéf Studentské unie: 17. listopad má připomínat, že svoboda není samozřejmá
Napište komentář