RECENZE Fringe festival: Klasiky ve svěžím i nahém podání

27. 5. 2015 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Pražský Fringe festival je v plném proudu. Sedm divadel na Malé Straně zprostředkovává nevšední zážitky až do soboty 30. května. UKáčko.cz pro vás zrecenzovalo tři inscenace klasik v nevšedním podání, které zapadají do sylabů mnohých studentů. Tak vyrazte na Fringe s čistým svědomím i během zkouškového!

BAS – SHALLOW DEATH (Bás – Mělký hrob)

Londýnská divadelní společnost Schizothemia přivezla do Prahy příběh z období první světové války. Hra je uvedena ve velštině a irštině s anglickými titulky, což jí dodává na přesvědčivosti a zároveň poskytuje českému publiku jedinečnou možnost si tyto keltské jazyky poslechnout naživo.

Bas-Mělký hrob. Foto: Pražský Fringe festival.
Ocitáme se ve zborceném zákopu, kde po nočním útoku Němců uvíznou dva vojáci – velšský duchovní Geraint a těžce raněný Ir Pádraig. Přes jazykovou bariéru – velšský voják neumí anglicky, Ir zase nerozumí velšsky – postupem času najdou pomocí úryvků z Bible společnou řeč i přátelství a smrt.

Představení je neuvěřitelně autentické, což je umožněno nejen díky komornímu a syrovému prostředí A Studia Rubín, ale také kouřovými efekty a realistickou zvukovou kulisou. Diváci jsou díky absenci vyvýšeného jeviště usazeni doslova na dosah ruky od vojáků, což je obzvlášť působivé během scény, kdy se Geraint marně pokouší amputací nohy zachránit blouznícímu Pádraigovi život. Při premiéře se hercům podařilo diváky natolik vtáhnout do děje, že chvíli trvalo, než se publikum odvážilo spustit potlesk.

26.5. – 30.5.2015 od 21:30 do 22:30 v A Studiu Rubín.

NERUDA NUDE (Nahý Neruda)

Kanadský soubor 8ROJO se specializuje na představení, která jsou kontroverzní a provokující nejen pro diváky, ale i pro herce samotné. Přesně takový je i jejich Nahý Neruda. Představení je založeno na básních chilského básníka Pabla Nerudy, která byly ve své době příliš syrové a otevřené, než aby mohly být prezentovány širokému publiku.

Nahý Neruda. Foto: Pražský Fringe festival.
Kanadští performeři přináší na jeviště spolu s poezií i úplnou nahotu, věří totiž, že oblečení zbytečně skrývá pravou podstatu člověka. Je ale třeba říci, že nahota v jejich podání je neurážlivá a herci s ní zacházejí jemně a poeticky. Postupně představují různé podoby lásky jak skrze Nerudovy básně, tak i prostřednictvím vkusného pohybového divadla.

Nikdo z účinkujících nepůsobí jako vyretušované tváře z titulních stran, a tak dodávají provokativnímu námětu opravdovost, která dá vyniknout Nerudovým intimním veršům. Díky způsobu zpracování, které ani přes explicitní scény není pro herce ani pro diváka ponižující, můžeme představení paradoxně doporučit i konzervativnějšímu publiku.

26.5. – 30.5.2015, Divadlo Na Prádle (přesné časy viz program)

KAFKA’S METAMORPHOSIS (Kafkova proměna)

Jako už tradičně přilákal i letošní ročník festivalu představení související s Franzem Kafkou. Letos jsou v nabídce hned tři (Kafkova proměna, Kafkova Belinda, Kafkova zpráva pro akademii). Realizace Kafkovy proměny – povídky o proměně mladého Řehoře Samsy v brouka – se ujal americký soubor Alliance for New Music Theatre, který na loňském Fringe uvedl úspěšnou adaptaci Havlovy Vernisáže.

Nahý Neruda. Foto: Pražský Fringe festival.
Představení v sobě nenuceně spojuje moderní a klasické prvky. Na plátno se sice promítají animované kulisy, inspirované Kafkovými náčrtky, a některé vedlejší postavy, hudbu ale zajišťuje violoncellista přímo na jevišti. Co zůstává nezměněno jsou hlavní témata, která Kafka v povídce nastínil – odcizení a nepochopení, ale i mrazivý humor.

Protože se soubor věnuje hudebnímu divadlu, nechybí ani hudebně-taneční scény, které představují Samsonovy myšlenky, které v hmyzím těle nemůže vyjádřit slovy – pocit odpovědnosti za rodinu a snaha zvládnout nepřiměřený tlak, který je na něj vyvíjen.

26.5. – 30.5.2015, Divadlo Na Prádle (přesné časy viz program)

Program festivalu najdete zde.
Cena vstupenky pro studenty je 100 Kč.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.