RECENZE Fringe festival: Svět očima pouličního umělce

29. 5. 2015 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Fringe festival je proslavený svou neformální atmosférou, kterou se povedlo z Edinburgu přenést i do Prahy – diváci ze všech koutů světa si po představeních nadšeně vyměňují tipy na představení, která podle nich nesmí ten druhý vynechat, nebo si povídají přímo s tvůrci a protagonisty své oblíbené show, a společně se shodují, že je Fringe návykový.

Pohled z ulice. Foto: Pražský Fringe festival.
Díky rozmanitosti produkcí se můžete chvíli smát, nechat se dojmout k slzám nebo zapomenout dýchat při neuvěřitelných uměleckých výkonech. Na programu najdete něco, co vám umožní prožít vše výše zmíněné a navíc dokazuje, že geniální nápady bývají ty zdánlivě nejjednodušší – představení Pohled z ulice si odneslo cenu Weekly Award z adelaidské verze Fringe a patří k tomu nejlepšímu, co letošní ročník nabízí.

Geordie Little je skutečný pouliční muzikant původem z Austrálie. Díky interaktivnímu filmu promítanému na plátno nechává publikum usednout na své místo – zatímco on hraje na jevišti na kytaru, na plátně se střídají náhodní kolemjdoucí, kteří poslouchají jeho hudbu. Záběry působí opravdu autenticky – někteří lidé jsou ostýchaví, jiní tančí do rytmu, další kytaristovi nadávají nebo si ho natáčejí.

Geordie v průběhu promlouvá jen skrze plátno, zatímco ten skutečný doprovází představení vlastní podmanivou hudbou, která si získává nejen fiktivní diváky na plátně, ale hlavně všechny přítomné. Celá show je propracovaná do nejmenšího detailu, ale zároveň je podaná s neuvěřitelnou lehkostí a skromností.

Zvláštní kouzlo má pak scéna, kdy kamera sklouzává směrem k Geordieho rukám a kytaře, a umožňuje vidět jeho um skutečně zblízka. Geordie na konci prozradí, že všechny příběhy, které byly k vidění na plátně, se mu skutečně staly. Přiměje tak publikum uvědomit si, že i pouliční muzikant vnímá, co se kolem něj děje, a zaslouží si respekt.

A VIEW FROM THE STREET (Pohled z ulice): 26. – 30.5. 2015, 21:00 – 22:00, Malostranská BesedaKlíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.