Recenze: Na Kajetánce se mísí modernost s kolejním středověkem. Obyvatelé bydlí v buňkách i teráriích

24. 11. 2015 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Podle některých je to klidné, fajnové místo k žití. Jiní o Kajetánce mluví jako o „koleji duchů“, která svůj zlatý věk prožila už před lety. Jak vypadá současný život na Kajetánce? V recenzi najdete to nejdůležitější, co o této koleji potřebujete vědět.

Kolej Kajetánka, pýcha Břevnova, poskytuje útočiště téměř 1300 studentům Karlovy univerzity. Cenově se řadí spíše do horní poloviny tabulky UK kolejí, ale rozhodně není nejdražší. Dělí se na dvě budovy K1 (dvojčata) a menší budovu K2.

Zásadní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že buňky na K1 tvoří vždy jeden jednolůžkový a jeden dvojlůžkový pokoj, zatímco na K2 je buňka složená ze dvou dvojlůžáků. Na K1 je k dispozici menza, kterou si strávníci vesměs chválí. Po budově K2 jsou roztroušeny studovny sloužící jako oázy ticha pečlivým vysokoškolákům, kteří potřebují klid na učení. K1 má sice jen jednu společnou, ale i ta se počítá! Je tu také počítačová místnost iRoom.

ANKETA: Jak se žije studentům na Kajetánce?

Co je dobré vědět před nastěhováním? Že výběr pokoje není radno podcenit! Zatímco K2 má kuchyňky na buňkách, obě budovy K1 mají jednu kuchyňku společnou na celé patro (lednice jsou všude na buňkách). Druhým úskalím je kvalita pokojů – postupně se pokoje rekonstruují, starý nábytek se vyměňuje za nový. Nové pokoje jsou vážně pěkné. V horních patrech K1 však ještě tak trochu panuje středověk.

FOTO: Odlišná kvalita pokojů na Kajetánce

Na fotkách jsou zachyceny dva pokoje s odlišným zařízením k porovnání (staré vs. nové). Jak je ale vidět, tím nejzásadnějším vybavením jsou osobní věci, dekorace, závěsy, květiny, povlečení, plakáty a jiné nezbytnosti. Novější postel z pokoje domov neudělá, plyšák od maminky už možná ano.

Je na každém budoucím vysokoškolákovi, kolik socializace snese při vaření a jak moc mu záleží na neztrouchnivělé skříni, ale rozhodně se vyplatí si zarezervovat konkrétní pokoj dopředu. Jediná starost, která odpadá, jsou koupelny. Celá Kajetánka má koupelny společné na buňkách, takže davové sprchování nehrozí, pokud si ho sami nezorganizujete.

Trable v kolejním ráji?

Donedávna ztrpčovaly život obyvatel opravy na budově K1. Naštěstí lešení už zmizelo, budova je designová a zateplená a všichni mohou ráno v sedm spokojeně spát. Aktuálním problémem, se kterým se musí místní studenti potýkat, je omezení spojení do centra.
Autobus, který staví přímo před kolejí, těšil všechny svou přítomností každých pár minut.

Nyní, ke všeobecnému zděšení, byly intervaly příjezdů prodlouženy a mimo dopravní špičku si člověk na svůj spoj počká až půl hodiny. Bezútěšná situace už se řeší na Facebooku, kde postupně vzniká petice. Bude umístěna na vrátnici koleje k podpisům a poté poputuje na Radu hlavního města Prahy.

Svět kultury

Na Kajetánce už nebydlí jen medici...Ač se to některým „starousedlíkům“ nelíbí, každým rokem více a více platí, že na Kajetánce nežijí pouze medici (přestože je jich tu stále velká koncentrace). Speciálně K1 bývá čím dál častěji obydlována studenty jiných fakult, o nichž je všeobecně známo, že studiu potřebují věnovat mnohonásobně méně úsilí než nebohý student medicíny a tráví volný čas různorodými aktivitami.

Neznamená to, že to tu žije jako na Strahově, ale pravidelné akce se rozhodně konají. Za organizované pohybové činnosti můžeme jmenovat pravidelný kurz sebeobrany a třeba taneční skupinu 2. LF. Své příznivce má i posilovna na K2.

Co se týče hudební sféry, umělci pravidelně využívají (nejen) hudebny k rozvíjení svého talentu. Například na K2 měl celé léto angažmá pověstný houslový virtuóz. Žel, netěšil se velké oblibě veřejnosti. Možná i proto, že se před jeho nonstop koncertováním nedalo nikam utéct. Pro milovníky soutěžení se čas od času pořádá kuchyňkové deskohraní.

Kuchyňky jsou ostatně centrem večerního dění. Probíhají v nich menší alkoholové sešlosti. Dalšími událostmi jsou vánoční večírky, párty před studovnou, občasné filmové akce v TV místnosti (například nedávný Návrat-do-budoucnosti-maraton) a konečně – fanfára – jedna zásadní každoroční událost. Výstup na K1.

Výstup na K1

Výstup na K1Mluvíme o prestižním závodu z druhého do patnáctého patra v budově K1. Jde asi o největší společenskou akci, která se na Kajetánce koná. Princip je prostý – dvoučlenný tým v kostýmu musí co nejrychleji společně vyběhnout (za pravidelného dopingu alkoholem) třináct pater.
Letos poprvé bylo vše v režii nové generace po odchodu „Kaličské komise“, která měla tuto tradici na starosti po dlouhé roky.

Člen původního týmu Juraj Sečník UKáčku.cz poskytl o výstupu rozhovor až ze Stockholmu. Při historicky prvním konání roku 2009 se zapojil pouze jako závodník, od dalšího roku už byl organizátorem.

„Historii výstupu znám 7 let dozadu, když jsem se jako prvák zúčastnil výstupu, který organizovali tehdejší třeťáci. Další rok jsme se s kamarády dohodli, že bysme to mohli organizovat my. Založili jsme si skupinu a v březnu 2011 jsme organizovali první výstup,“ popisuje Sečník.

Parta kolem Sečníka organizovala výstup jednou za rok po další čtyři roky. Podle statistik se závodu v průměru účastnilo 140 lidí. „Snažili jsme se to naplánovat tak, aby lidi z Kajetánky potom odešli na Hvězdu a vytancovali a vykalili se tam a aby nebyl bordel na Kajce,“ vysvětluje důmyslný plán Sečník.

„Jednou někdo rozbil okno, s čímž jsme my sice neměli nic společného, ale druhý den si nás předvolali anonymní zprávou na vedení Kajky, kde jsme museli vysvětlovat, kdo jsme a jaká akce to byla. Nic z toho nakonec nebylo, díkybohu, asi byli rádi, že jsme tam vůbec přišli,“ vzpomíná Juraj.

Zajímavost – kolejní teraristika

Jaká nejexotičtější zvířata přespávají pod kolejní střechou? Letos Kajetánka hostí roztomilou (právě teď zimu přespávající) agamu. Zaslechli jsme i něco o nejedovaté, ale za to pěkně vymazlené užovce. Minulý rok jste pro změnu mohli potkat jednoho sympatického zástupce zcela neškodné tarantule – máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá.

Foto a text: Lucie BečvářováKlíčová slova


Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.