Recenze: zombie v Československu, vraždící kytara a useknuté prsty
Festival otrlého diváka nabízí návštěvníkům nevšední podívanou doplněnou o interaktivní vložky. Letos měli diváci možnost poznat zombie masakr pod rouškou pionýrského šátku, heavy metalového démona likvidujícího pozéry blesky ze své kytary či zběsilou posedlost střihačské profese. UKáčko vám přináší hned tři recenze filmů, na které v běžné kinodistribuci narazíte jen zřídka.
Socialistický Zombi Mord (2014), tak zní název nejspíš prvního slovenského hororu s tematikou oživlých mrtvol. Tento kult založil na konci šedesátých let režisér a scénárista George A. Romero jako specifický protest proti válce ve Vietnamu, rasismu, ničení přírody a mediální manipulaci. Slovenské pojetí je zasazené do doby pozdního státního socialismu v Československu.
Režie snímku se ujalo trio Rastislav Blažek, Peter Čermák a Zuzana Paulini. Podařilo se jim natočit svěží, napínavý, ale i úsměvný počin. Poněkud toporné výkony mladých herců, jichž si můžeme všimnout v úvodu, brzy zmizí ve změti krvavých gore scén pro silnější žaludky.
Prolog příběhu prezentuje katastrofu na sovětské základně, kdy se pokus o vytvoření bakteriologické zbraně vymkne kontrole. Nešťastnou náhodou se objeví po letech na nejmenované škole během branného cvičení. Bývalý důstojník Specnaz , nyní školník, uvězní všechny žáky v budově a neváhá postřílet pomocí retro-kulometu i hlídku Veřejné bezpečnosti, aby udržel nákazu pod kontrolou.
Studentské lásky a spory tak jdou stranou a hrstka přeživších žáků a žákyň, některé z nich ještě v pionýrských úborech, musí bojovat o holé životy proti armádě oživlých mrtvol lačnících po lidském mase. Od té chvíle plátno doslova přetéká hektolitry umělé krve a vnitřností. Závěr se nese v útěkovém klišé, zůstane však poměrně málo dlužen klasickým zombie hororům.
Koledu, nebo něco provedu – tímto způsobem se Festival otrlého diváka vypořádal s překladem názvu pro americkou hororovou komedii Trick or Treat (1986). Na festivalu jste si ji mohli vychutnat v simultánním překladu, což některým hláškám ještě přidalo na úsměvnosti.
Snímek se plně točí na heavy metalové vlně osmdesátých let, skupiny jako Iron Maiden, Judas Priest či Mötley Crüe byly tehdy na svém vrcholu. V Koledě si zahrály i takové ikony jako Ozzy Osbourne nebo Gene Simmons. Režie se pak zhostil Charles Martin Smith, známý seriálem Buffy, přemožitelka upírů.
Děj se točí kolem zesnulého rockera Sammi Curra, který svou temnou duši zaklel do desky, jež skončila v rukou zakřiknutého a šikanovaného fanouška Eddieho (tak se mimo jiné jmenuje maskot skupiny Iron Maiden). Tomu rockerův démon pomáhá vypořádat se s násilnickými školními tyrany a při získání dívky svého srdce.
Sammi Curr se však u toho nezastaví. O halloweenu se hodlá probudit a zničit svět blesky ze své elektrické kytary, kterou již předtím zkosí nejednoho diskotékového pozéra. Eddie nakonec prohlédne a musí svého dřívějšího idola zastavit. O noci duchů to nemají lehké ani heavy metaloví fanoušci. Pro ně je snímek Trick or Treat především, podobné hororové komedie již silně ohlodal zub času, třebaže se nedají ani dnes považovat za nudné.
Střihač je postava, na kterou při sledování filmu nejspíš ani nepomyslíte. Kanadský bizarní hororový snímek stejného názvu z roku 2014 vás přesvědčí o tajích a děsech nejen této profese. Na Festivalu otrlého diváka tento podivný kousek režiséra Adam Brookse způsobil nemalý povyk. To jednak díky děsivé a krvavé perverzi, ale i pro svérázný humor.
Snímek se dá těžko zařadit do konkrétního rámce, ale najdeme v něm silnou inspiraci italským žánrem giallo. Jedná se o horory ze sedmdesátých a osmdesátých let často s detektivní zápletkou, kde se nešetří nahotou a krví, mnohé se zakládaly na mystice či surrealismu. Silně oceňovaná je především jejich estetická stránka.
Hlavním hrdinou snímku je zmrzačený střihač, který si při běžném kuchyňském krájení uřízl prsty. Musí se proto spokojit s prací na podřadném hororu, při jehož natáčení začnou mimořádně brutálním způsobem umírat herci. Zvláštním znamením obětí jsou uřezané prsty, což vede svérázného detektiva k pronásledování nešťastného střihače.
Děj se nese na bizarně surrealistické atmosféře, kdy do poslední chvíle nevíte, kdo je pachatelem, kdo je obětí a zda se pohybujeme v realitě, nebo v děsivém snu. Těžko pochopitelné hlášky postav uvrhly sál pražského kina Aero do záchvatů zběsilého smíchu, který se střídal se zděšením z fetišistického zobrazení vražd.
Giallo estetika je dohnaná do extrému ve všech ohledech, především zásluhou střihu (jak jinak). Specifické prolnutí starých osvědčených nápadů v novém pojetí dělají ze Střihače prvotřídní podívanou.
Další otrlé filmy najdete na oficiálních stránkách festivalu. Příští Festival otrlého diváka se uskuteční už v březnu 2015 http://otrlydivak.cz/
Klíčová slova
Festival otrlého diváka, filmHodnocení
Související články
- Festival otrlého diváka: Extrémní filmy mají své místo i na akademické půdě
- Letošní festival Film Sokolov bude samá chyba
- V K4 proběhne audiovizuální filmové klání Zlatý voči
- Festival Jeden svět chce upozornit na nesnášenlivost. Promítat se bude i na UK
- Fresh Film Fest představí 200 filmů mladých autorů
Napište komentář