Reflexe komunistické minulosti: Jak jsme daleko?

9. 11. 2009 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

Kdy: úterý 10.11. od 19:00 hodin
Kde: Velká aula, PF UK, nám. Curieových 7, Praha

Komunistická minulost se používá čistě účelově: k boji o moc, k potápění politických protivníků či k lepší prodejnosti novin. … Pořádná reflexe komunistické minulosti ještě ani nezačala. Dodnes nám chybí jasné pojmenování principů, jakými fungovala totalitní moc a jak deformovala společnost i jednotlivce. Nemáme ani trochu zmapováno, kolik návyků i postojů z té doby si všichni neseme, aniž o tom víme.
(studentské prohlášení Inventura demokracie ’09)

Hosté debaty:

Markus Meckel (1952) je německý teolog a historik, bývalý poslanec Bundestagu. Od 70. let se aktivně angažoval v německém protikomunistické opozici, v říjnu 1989 spoluzakládal stranu SDP. Působí jako poradce ředitele v nadaci pro studium SED (Jednotná socialistická strana Německa) a ve spolkovém úřadě pro vyšetřování svazků německé státní policie.

Matěj Spurný (1979), doktorand Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, je členem o.s. Antikomplex, které řeší problematiku česko-německých vztahů a otázku Sudet. Autorsky se podílel na výstavě a knize Zmizelé Sudety. Účastní se také výzkumu o úloze KSČ na FF UK.

Jan Štern
(1953) je scénárista a producent. Za svého působení v ČT spolurežíroval dokumentární cyklus o obětech komunistické represe Ztracené duše národa. Po revoluci byl poslancem Občanského fóra a krátce ODA. Po roce 1968 pracoval v redakci samizdatového časopisu Prostor.

partner iniciativyNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.