Reforma VŠ je hotova. Zavede smlouvy se státem, školné i důraz na kvalitu

7. 10. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Ministerstvo školství dnes představilo „konečnou“ verzi návrhu nového vysokoškolského zákona. Počítá s větším důrazem škol na kvalitu namísto počtu studentů, otevřením se mezinárodní konkurenci i se zavedením odloženého školného od roku 2013.

Návrh je hotov, paragrafované znění chce ministr předložit do června 2012

Ilustrační foto: UKáčko.cz

„Doba si to žádá, současný vysokoškolský zákon z roku 1998 je překonán,“ míní ministr školství Josef Dobeš a připomněl, že zákon byl za 10 let své platnosti 19krát novelizován. „Do konce října pošleme návrh do připomínkového řízení na vládu. Zároveň umožníme, aby do konce června 2012 vzniklo paragrafované znění zákona,“ slibuje ministr.

Nově by měly být vysoké školy financovány více podle kvality, nikoli podle počtu studentů. Už příští rok by kritérium kvality, například vědecké výsledky či uplatnitelnost absolventů, mělo mít vliv na 20 procent rozpočtu škol.

„Cílem je přechod na kontraktové financování, které zajistí stabilitu a předvídatelnost. Vysoké školy nepotřebují přidat tu nebo tam miliardu, ale jistotu na 3 až pět 5 let,“ vysvětlil jeden z návrhů ministr. Veřejné vysoké školy získají uzavřením smlouvy s ministerstvem jistotu na několik let dopředu.

Nový zákon podle Dobeše posílí autonomii vysokých škol, ale zároveň zvýší jejich odpovědnost. Lépe prý například vyváží kompetence rektora, rady a akademického senátu. Hodnosti profesor a docent by už neměly být celostátně platné, ale mají se svázat jen s konkrétní univerzitou, která je udělila. Neprošlo naopak zavedení tzv. malých doktorátů.

Konec „věčných akademiků“

Veřejné vysoké školy návrh většinou kritizují

Ilustrační foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Podle ministra je vhodné do „českého klidného rybníku“ pustit i mezinárodní konkurenci. Rektor univerzity by také mohl být volen nejen z řad akademické obce dané školy, ale i transparentnějším výběrovým řízení, které by bylo otevřené i uchazečům ze zahraničí. V současnosti vybírají rektora členové akademického senátu a jmenuje jej prezident.

Dobeš chce také zvýšit prostupnost mezi školami a veřejnou i soukromou sférou. „Život na akademické půdě nemá být od embrya až po konec život,“ říká ministr a dodává, že akademikům by prospěla po pěti až deseti letech působení na škole konfrontace s praxí a běžným pracovním trhem, poté by se měli vrátit zpět na univerzitu.

Školy také čeká dvojí hodnocení, kromě vlastního auditu budou každých pět let hodnoceny nezávislou státní organizací. Bude také rozhodovat o udělení „institucionální akreditace“, která se bude vztahovat na celou školu. Národní akreditační agentura tak už nebude posuzovat zvlášť jednotlivé obory.

Odložené školné až za dva roky

Návrh také počítá se zavedením odloženého školného, kterému však bude předcházet systém studentských stipendií a zvýhodněných půjček. Školné by se mělo platit od začátku akademického roku 2013/2014. Jeho výši by si určovala sama škola, nesmělo by přesáhnout 10 000 korun za semestr.

Značná část představitelů veřejných vysokých škol přitom navržené změny od počátku kritizuje. Obávají se, že školné bude sloužit jen jako „záplata“ po poklesu výdajů státu na vzdělávání, nelíbí se jim ani reforma akreditační komise či posílení správních rad na úkor akademických senátů.

ČTĚTE TAKÉ:
Ministr Dobeš: Současný zákon o VŠ se přežil, návrh reformy dokončíme v září
Debata o reformě VŠ nic nového nepřinesla. Hosté nabídli jen fráze a nekonkrétní odpovědi
Na FF se bude diskutovat o reformě vysokých škol
Reformu vysokých škol od června zřejmě povede bývalý rektor UK Ivan WilhelmNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.