Reforma vysokých škol padla. Kvůli vládě

26. 3. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 5 komentáře/ů

Ministr školství Ondřej Liška požádal premiéra o zrušení termínu, ve kterém měl předložit návrh zákona o terciárním vzdělávání. Tím je prozatím zastavena kontroverzní reforma vysokého školství, proti které protestovali akademičtí pracovníci i studenti.

Debata o Bílé knize - Ondřej Liška

Ondřej Liška na jedné s bouřlivých debat s akademiky.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Zprávu o konci Liškovy reformy přinesl jako první zpravodajský server ihned.cz. Ministr prý uvedl, že vláda nemá po úterním vyslovení nedůvěry k reformě potřebný mandát.

Zástupci Karlovy univerzity se však reformě hodlají věnovat pozornost i nadále. „Jakým způsobem do přípravy reformy zasáhne politická situace, uvidíme, až zasáhne,“ vysvětloval ještě dopoledne stanovisko univerzity její rektor Václav Hampl.

Reforma končí ve chvíli, kdy dospěla až k přípravě věcného záměru zákona, na kterém se mají podílet i zástupci vysokých škol.

Dosavadní setkání nad reformními návrhy neobešla bez napětí. Minulý týden například zástupci vysokých škol opustili jednání, protože dostali na stůl materiály, které jim nebyly předem rozeslány, a které proti všem dosavadním dohodám obsahovaly zavedení školného.

Dva členové Rady vysokých škol Jiří Zlatuška a Pavel Ripka už předtím vydali prohlášení ve kterém kritizují způsob, jakým ministerstvo o jednáních informuje.

Hampl: Je mi líto promrhání dvou let

Vedení Univerzity však jde v kritice příprav reformy ještě dál. Podle vedení univerzity se reforma definitivně dostala do podoby, kdy přestává zřejmé, k čemu má sloužit a jakým způsobem je provázaná.

Rektor UK Hampl proto vidí jediné východisko: „Je mi líto, že dosavadní vývoj reformy znamená promrhání dvou let. Nezbývá ale než proces reformy v přípravě věcného záměru zastavit a vrátit se na začátek k diskusi o fundamentálních východiscích reformy,“ řekl dnes novinářům. Uvedl také poslal ministru Liškovi dopis, ve kterém ho o zastavení reformy žádá. Ondřej Liška však tvrdí, že dopis nedostal

UK se však zároveň brání nálepce odpůrce změny. Rektor upozornil, že UK považuje reformu vysokého školství za nezbytnou. Univerzita je podle něj připravena na novém, kvalitnějším návrhu reforem aktivně spolupracovat.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.