Rektor Hampl: Musíme udržet tempo s nejlepšími

20. 4. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Oslavy výročí založení Karlovy Univerzity probíhají v plném proudu v podobě různých sportovních akcí, koncertů či výstav. V rámci oficiální části oslav „narozenin“ se ve Velké aule Karolina rektor UK Václav Hampl zamyslel ve svém projevu nad minulostí, ale i budoucností nejstarší univerzity střední Evropy. „Úlohou univerzit totiž musí být pomáhat společnosti rozvíjet, kultivovat a mezigeneračně předávat její základní hodnoty. Tato role musí být primárně podložená vynikajícími studenty a absolventy a kvalitním vědeckým výzkumem,“ řekl na slavnostním setkání před pedagogy, studenty i hosty.

Potřeba sebezdokonalování se a snaha udržení tempa s moderní dobou by však, podle rektora Hampla, neměla být zaměřena na reformu dobře fungujícího systému. „Akademická autonomie a volená samospráva zůstávají i v moderní době osvědčenou formou univerzitní sebekontroly, zpětné vazby řízení, vnitřní komunikace a svobodné kreativity,“ řekl Hampl. Dodal, že jde o základ významného postavení UK v české i evropské společnosti.

Univerzita se podle něj musí snažit co nejlépe reagovat na nové nároky akademické obce jako je například lepší využívání informačních systémů, zavádění atraktivních forem studia či podpora zapojení se do mezinárodní akademického společenství. „Univerzitní obec je otevřená všem, kdo v dobrém přicházejí a chtějí se s námi podělit jak o svoji moudrost, tak s námi sdílet radosti i strasti našeho hledání a zkoumání,“ řekl Václav Hampl doslova.

Podle Václava Hampla se Karlova univerzita dokázala po roce 1989 znovu vrátit na světovou vědeckou scénu. Připomněl, že objem vědecké produkce dosahuje dnes sedminásobku předrevoluční úrovně, a to při pouhém dvacetiprocentním nárůstu počtu pracovníků.

Rektor se zároveň pozastavil nad kritikami zastaralosti fungování českých vysokých škol. Vadí mu, jak často se v médiích hovoří o „chráněných akademických oázách mrtvolného klidu zapouzdřených v postkomunistické letargii.“

„Prý u nás rozhodují průměrní. A někteří se už těší, až o řízení univerzit nebudou rozhodovat výhradně akademici a studenti,“ posteskl si v projevu Václav Hampl. A zároveň dodal: „Univerzitu ani v moderním světě nelze redukovat jen na ‚výrobnu‘ vědy nebo ‚producenta‘ absolventů. Úlohou univerzit totiž musí být pomáhat společnosti rozvíjet, kultivovat a mezigeneračně předávat její základní hodnoty.“

Podle Václava Hampla musí univerzita o své záležitosti pečovat hlavně sama. „Nezávislost, samospráva, otevřenost a mezinárodnost akademického společenství jsou klíčové atributy našeho úspěchu,“ uzavřel rektor Hampl svůj projev.

Barbora Cinková, Martin PolívkaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.