Rektor Hampl: Nechci manažersky řízenou univerzitu

14. 5. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 4 komentáře/ů

Univerzita Karlova dnes představila vlastní návrh reformy vysokoškolského vzdělání. Zavedení zápisného, konec „létajících profesorů“ i změny financování mají být alternativou k vládní Bílé knize, s níž UK nesouhlasí. Rektor také odmítl, že by univerzitu měli řídit manažeři.

O penězích mají rozhodovat univerzity, ne ministerstvo

Rektor Václav Hampl

Nechci, aby univerzitu řídili manažeři, říká rektor UK Václav Hampl

Foto: Anna Krýslová (UK media)

Největší novinkou návrhu má být změna financování vysokých škol. Každoroční dohadování se o státní příspěvek mají nahradit dlouhodobější smlouvy univerzit se státem. „Smlouva se bude uzavírat na pět let a popíše základní povinnosti státu a vysoké školy,“ navrhuje kancléř UK Tomáš Jelínek. To by škole zaručovalo přísun peněz na celé období.

Univerzita by se pak zavázala k určitému počtu přijatých studentů a kvalitě výuky. Příjmy nad tuto hranici už by se dojednávaly krátkodobě. Smluvní by měly nově být i peníze na investice, což má umožnit dlouhodobější plánování a efektivní využití peněz. „Nechme na vysokých školách, jestli za to koupí nový mikroskop nebo postaví novou posluchárnu,“ míní kancléř. Dosud musí o všech investicích rozhodovat ministerstvo školství.

„Odpovídáme za kultivaci společnosti“

Vedení UK tvrdí, že vzdělání chápe jako veřejný statek, nikoli jako službu, za kterou se má platit, jak si myslí autoři reformní Bílé knihy. „Vysokoškolské vzdělání není jen příprava na budoucí povolání. Je to širší pojem, odpovídající za dlouhodobou kultivaci společnosti,“ je přesvědčen rektor UK Václav Hampl.

Hampl odmítá návrhy, aby univerzitu v budoucnu řídili místo akademiků manažeři. „Manažerský model je úspěšný jen tam, kde je možné čerpat prostředky ze soukromé sféry,“ řekl rektor na dotaz UKáčka.cz. Připustil však, že pro neuniverzitní školy může být takové řízení výhodnější. Rektorovi se nelíbí ani plán na zvyšování pravomocí správních rad vysokých škol. Jejich složení by podle něj mělo být úplně nezávislé na politických stranách.

Bílá kniha je podle UK pasé

Stávající zákon o vysokých školách není podle vedení UK potřeba nahrazovat, jak to plánuje Bílá kniha. Stačí prý jen novela. „I přes to, že má náš návrh s tím vládním společné jen nadpisy kapitol,“ zavtipkoval rektor Hampl. Jako příklad uvedl problém „létajících profesorů“. UK navrhuje, aby vysokoškolský učitel mohl garantovat pouze jeden studijní program na jedné instituci. Na rozdíl od Bílé knihy návrh také nepodporuje angloamerický model profesorských kateder.

Univerzitní návrh počítá i se zavedením zápisného. Pokud by plán uspěl, museli by studenti platit za zápis do každého ročníku studia asi 5000 korun. Podle UK však není přímé financování pro její reformu vysokých škol podstatné a „není na pořadu dne“. Prorektor pro rozvoj Stanislav Štěch také vyloučil, že by studenti museli platit například za skložení zkoušky v opravném termínu, jak je běžné na některých školách v zahraničí.
Více o zápisném v samostatném článku: UK odmítá školné. Ale pod jiným názvem ho sama prosazuje

Vedení univerzity chce na reformě dále pracovat, bude při tom spolupracovat i s dalšími vysokými školami. Do června čeká na připomínky a návrhy od akademické obce i institucí, v srpnu pak hodlá návrh předložit ministerstvu školství.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.