Rektor Tomáš Zima v prohlášení odsoudil útoky v Paříži. Žádný student UK nebyl zraněn

14. 11. 2015 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Rektor Tomáš Zima odsoudil sérii teroristických útoků, které se v noci z pátku na sobotu udály v Paříži. O život při nich podle dostupných informací přišlo nejméně 127 lidí. Desítky dalších leží v kritickém stavu v nemocnicích francouzské metropole.

Francouzská vlajka. (Ilustrační foto: Pixabay.)„Rektor Univerzity Karlovy vyjadřuje hluboký zármutek nad tragickými událostmi, k nimž došlo v noci z 13. na 14. listopadu 2015 v Paříži, stejně jako lítost nad oběťmi útoků a soustrast s jejich blízkými,“ stojí ve zveřejněném prohlášení.

Zima současně odsoudil nejen útoky jako takové, ale i jejich iniciátory a další osoby, které se na nich jakkoli podíleli. „Věří, že budou co nejdříve dopadeni a odsouzeni,“ píše se v prohlášení.

Rektor dále apeluje na demokratické rysy moderní společnosti. „Síla demokratického společenství, jehož součástí jsme, spočívá nejen v tom, že se ze všech sil zasazuje za svobodu, demokracii a za principy, jež k nim neodmyslitelně patří, tedy za respekt vůči lidským právům, za vládu zákona a za pro nás tak samozřejmou lidskost,“ připomíná. „Spočívá také v tom, že je schopno bojovat účinně s terorismem a vypořádat se se všemi riziky a hrozbami, které znamenají ohrožení samotné existence demokracie.“

K útokům se v oficiálním prohlášení v sobotu přihlásili radikálové z organizace Islámský stát. Teroristé útočili na šesti místech v Paříži, nejvíce obětí zemřelo při jejich akci v koncertní síni Bataclan. Střílelo se i na třídě Charonne, v ulicích Alibert, Fontaine-au-Roi nebo u fotbalového stadionu Stade de France, kde právě probíhalo fotbalové utkání Francie-Německo. U stadionu došlo hned ke třem útokům.

„Podle oficiálních zpráv nebyl žádný občan České republiky zraněn. Studenti Univerzity Karlovy hlásí na Facebooku, že jsou v pořádku,“ řekl UKáčku.cz tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek.

Na Malé Straně se schází lidé vyjádřit soustrast před francouzskou ambasádou. Zda Univerzita Karlova uspořádá pietní akt zatím není jisté. „Vyloučit se to nedá, více informací bude v pondělí,“ vysvětluje Hájek.
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.