Rektor udělil prestižní ceny deseti vynikajícím studentům UK

16. 3. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Každý rok oceňuje rektor úspěšné studenty Univerzity Karlovy, ať už vynikli na poli vědeckém, studijním, při prokázání mimořádné občanské statečnosti nebo za reprezentaci školy ve sportu i umění. Celkem šest typů ocenění, která svým nositelům přinesou uznání i finanční odměnu, obdrží vítězní kandidáti v závěru svého studia – bakalářského nebo magisterského.

Prestižní ocenění udělil letos rektor devíti studentům (Foto: Petra Köpplová, iForum)
Ocenění studenti: František Kalenda, Hynek Bartoš, Antonín Šedivý, Radek Kaiser, Petra Valíčková, Martina Nedomová, Miroslav Šifta, Tomáš Macháček, Jan Fíla a Jozef Gumenický
Foto: Petra Köpplová, iForum

Ocenění uděluje rektor studentům úspěšným v následujících oborech – v lékařském je to Cena prof. MUDr. Karla Weignera, ve společenských vědách Cena prof. JUDr. Karla Engliše, v přírodních vědách Cena prof. RNDr. Jaroslava Heyrovského, v teologických oborech Cena Josefa Dobrovského a za učitelské studium Cena prof. PhDr. Václava Příhody. Bez ohledu na obor se uděluje Mimořádná cena rektora. Diplom a finanční částka jsou předány na zasedání vědecké rady Univerzity Karlovy, letos se tak stalo 28. února.

Studenty navrhují jednotlivé fakulty, posouzení je pak na oborové komisi, která je zřízena zvlášť pro každý obor. Ve stanoveném termínu pak komise zašle rektorovi návrh, kde jsou pořadí jednotlivých kandidátů a návrh na výše Cen. O udělení Ceny a její finální výši rozhodne rektor.

Letos ocenil rektor Václav Hampl hned dva studenty společenskovědních oborů. A to Mgr. Petru Valíčkovou, úspěšnou absolventku ekonomie na FSV – celé studium absolvovala s vyznamenáním a dosáhla prospěchového průměru 1,1.

Cenu prof. JUDr. Karla Engliše převzal i Bc. František Kalenda z Fakulty humanitních studií, který absolvoval obor Humanitní studia, obhájil vynikající bakalářskou práci a především už vydal dva romány – Despota (2011) a Ordál (2012).

MUDr. Hynek Bartoš z 3. lékařské fakulty se stal nositelem Ceny prof. MUDr. Karla Weignera. Vděčí za to vynikajícím studijním výsledkům a vědecký úspěch si připsal po vítězství v klinické sekci Studentské vědecké konference 3. LF v roce 2011.

Tomáš Macháček a Mgr. Jan Fíla z Přírodovědecké fakulty ve čtvrtek převzali Cenu prof. RNDr. Jaroslava Heyrovského. Oba byli úspěšnými studenty a oba se angažují ve vzdělávání středoškolských studentů.

Cenu Josefa Dobrovského pro nejlepší absolventy teologických oborů si odnesli také hned dva studenti. PhDr. Jozef Gumenický z Katolické teologické fakulty za diplomovou práci, která svou kvalitou zpracování daleko předčí běžné práce předkládané na teologické fakultě. Bc. Antonín Šedivý Husitské teologické fakulty se o cenu zasloužil také především mimořádně zdařenou bakalářskou prací.

Bc. Miroslavu Šiftovi a Mgr. Martině Nedomové z Přírodovědecké fakulty rektor udělil Cenu prof. PhDr. Václava Příhody. Nedomová ji získala, protože se v průběhu studia živě zajímala o problémy spojené se vzděláváním žáků SŠ. Šifta se zase vyznamenal výborným prospěchovým průměrem.

Letos se udělovaly i Mimořádné ceny rektora. Ty přináleží studentům, kteří se prokázali výjimečnou občanskou statečností a obětavostí, nebo zazářili svým uměleckým či sportovním výkonem. Letos ji převzal MUDr. Radek Kaiser z 3. lékařské fakulty, který absolvoval postgraduální doktorské studium disertační prací v programu Neurovědy na téma: „Vymezení end-to side anastomózy ve vztahu k ostatním neurotizačním technikám při rekonstrukci plexus brachialis a vliv lokálně aplikovaného VEGF na regeneraci periferního nervu“.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.