Rektor zakázal přednášku exšéfa Ku Klux Klanu

21. 4. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 8 komentáře/ů

Univerzita Karlova zakázala přednášku bývalého šéfa rasistického hnutí Ku Klux Klan. Obávala se, že by jej mohli ke své propagaci mohli využít neonacisté.

Jinonice

V areálu UK v Jinonicích měla debata proběhnout.

Foto: Mirek Kašpar (UK media)

Přednáška někdejšího šéfa Ku Klux Klanu Davida Duka se měla uskutečnit v pátek v jinonické budově Fakulty sociálních věd UK. Univerzita jí ale dnes zrušila.

„Rektor Hampl po dohodě s děkanem Fakulty sociálních věd UK prof. Janem Ámosem Víškem sděluje, že přednáška, na které měl původně vystoupit David Duke se neuskuteční a David Duke zde nevystoupí,“ napsala univerzita v tiskovém prohlášení.

Podle prohlášení univerzity měl Duke vystoupit v rámci předmětu, kam jsou zvaní představitelé extrémistických stran a hnutí. „V diskuzích se studenty zpravidla nedokáží své názory obhájit,“ tvrdí tiskový mluvčí UK Václav Hájek.

Univerzita podle Hájka akci zakázala kvůli podezření, že by Dukovo vystoupení na akademické půdě mohla ke své propagaci zneužít extrémní pravice. Přístup na přednášky je totiž veřejný.

Proti vystoupení neonacisty protestoval i ministr pro lidská práva Michael Kocáb. „Na akademickou půdu by se takový člověk vůbec neměl dostat,“ myslí si ministr.

Fakulta: Studenti by měli mít možnost vidět nacionalisty

Kozák

„Duke měl hovořit o imigraci v USA, což je problematika, ve které hrají bílí nacionalisté důležitou roli,“ vysvětlil pozvání exšéfa Ku Klux Klanu Kryštof Kozák z katedry amerických studií FSV UK.

Foto: Markéta Hessová (UK media)

„Duke měl hovořit o imigraci v USA, což je problematika, kterou se na katedře dlouhodobě zabýváme a ve které hrají bílí nacionalisté bohužel důležitou roli,“ vysvětlil serveru Týden.cz vyučující Kryštof Kozák z katedry amerických studií Fakulty sociálních věd. Kontroverzní americký politolog měl vystoupit právě na Kozákově kurzu o americkém právním systému. Podle Kozáka nemá smysl pěstovat kolem radikálů auru disidentství

Přednáška se nakonec zřejmě uskuteční. „Rozhodl jsem se navrhnout zájemcům o setkání s panem Dukem debatu mimo univerzitní půdu,“ řekl Kozák dále pro Týden.cz. Přesné informace ale nejspíš budou známy až bezprostředně před začátkem debaty.

Duke přijede údajně v pátek do Česka. Na třech veřejných vystoupeních má představit svou nejnovější knihu Moje probuzení. Kniha popisuje Dukovo „prozření o takzvané židovské světové nadvládě – vlivu v politice či médiích“ a vyzývá k boji „bílých za jejich práva“.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.