Rektorát je příliš opatrný, říká zakladatel FHS Sokol
Přál si pro svou fakultu postavit minikampus v centru Prahy na Albertově, nakonec se musí spokojit s budovou bývalé menzy v Troji. „Fakulty, které Albertov pokládají za ‚svůj‘, stavět fakticky nepotřebují, ale připustit, že by tam stavěl někdo jiný, nechtějí,“ říká zakladatel FHS a její dnešní zahraniční proděkan Jan Sokol.
Jak hodnotíte, jako zakladatel FHS, plán na přestěhování fakulty z Jinonic do trojské menzy?
Jak asi víte, má FHS s 2500 studenty zdaleka nejhorší prostorové podmínky, necelý m2 na studenta. Po dnes už dlouholetých zkušenostech s krajně opatrnou strategií UK ve věci staveb a rozšiřování vidím projekt adaptace menzy v Troji jako zdaleka nejlepší šanci na vyřešení prostorové situace FHS. Místo sice není úplně ideální, ale budova prakticky ano, je dopravně dostupná, je v majetku UK a i ten nejopatrnější rektorát s ní bude muset něco udělat. Bohužel si toho všiml právě v době, kdy se štědrá ruka ministerstva (viz Plzeň, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Olomouc…) zavřela. O tom, že je Troja volná, jsme se dozvěděli před rokem.
Přál byste si, aby toto bylo finální řešení pro FHS, anebo byste pro ni viděl místo jinde? Není Vám líto např. Albertova/Karlova?
Albertova mi sice líto je, ale spíš z hlediska budoucnosti UK jako celku. Jako už několikrát předtím se opět ukázalo, že se UK nedovede rozhodnout a „spojenectví“ mezi FHS, která prostory zoufale potřebuje, a jinými fakultami, které takovou nouzi nemají, zato mají větší „váhu“, je pro nás beznadějné. Podobně jako v Jinonicích, kde jsme zpočátku byli jediní vážní zájemci a nakonec nás jiné fakulty vytlačily do kouta, i na Albertově se ukázalo, že z pomyslné „soutěže“ o neuloveného medvěda nic rozumného vzejít nemůže. Fakulty, které Albertov pokládají za „svůj“, stavět fakticky nepotřebují, ale připustit, že by tam stavěl někdo jiný, nechtějí.
Proč podle Vás momentálně nejde situaci řešit koncepčně a tak, aby FHS našla své finální místo?
Za této situace, dané mimo jiné opatrným a rezervovaným postojem rektorátu, vidím v Troji řešení i dlouhodobě dobré. Po mnoha pokusech najít vhodnou nemovitost víme, že to prakticky není možné. Naše požadavky na dopravní dostupnost a rozlohu spolu s jednáním na dlouhé lokte se dnes v Praze nedají splnit. Ač jsem byl zpočátku také přítelem novostavby, dnes bezpečně vím, že když to nešlo v době, kdy ministerstvo peníze rozdávalo, teď to nepůjde určitě.
Předpokládáte, že stěhování FHS se opravdu – v kontextu politické a hospodářské situace – uskuteční?
Nejsem, jak víte, věštec a nemám křišťálovou kouli, ale pokud by se tenhle skromný a pro všechny strany výhodný projekt neuskutečnil, pokládal bych to za skandální. A kdo by fakultě dnes „radil“, aby místo zajíce v univerzitní hrsti chtěla jelena na střeše, nemyslí to s ní dobře.
Klíčová slova
FHS, Jan Sokol, kampus, kolej 17. listopadu, rozvojHodnocení
Související články
- FHS opustí Jinonice, usídlí se v trojské menze
- Ze zchátralé menzy bude moderní škola. Za 250 milionů korun
- Vybydlený dům po squatterech má připadnout FHS a Matfyzu
- Překážky rozvoje UK? Slabé vedení, chybějící vize, malost a nedůslednost, říká architekt
- Vystěhování z centra? Univerzita se nemá čeho bát, říká primátor Bém
Napište komentář