Rektorem UK bude znovu Tomáš Zima

20. 10. 2017 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Kromě voleb do poslanecké sněmovny čekala Akademický senát UK ještě jedna důležitá volba. Dnes totiž volil nového rektora Univerzity Karlovy. V hlasování nakonec zvítězil současný rektor Tomáš Zima, který tak vstupuje do svého druhého čtyřletého mandátu.

„Spíše než mě byste se měl zeptat senátorů a senátorek,“ reagoval Tomáš Zima na dotaz, proč přesvědčil senátory, že je lepší volbou než jeho protikandidát Jan Černý z Přírodovědecké fakulty. „Nicméně si myslím, že kolegové zhodnotili práci, kterou jsem ve funkci již odvedl a také posoudili mé vize jako realizovatelné,“ doplnil znovuzvolený rektor.

Tomáš Zima ovládl volbu v jasném poměru – získal 51 z 68 platných hlasů. Novinářům přítomným po volbě sdělil, že tyto hlasy ve svůj prospěch vnímá jako silnou důvěru v něj a jeho spolupracovníky.

A co chce Tomáš Zima v dalším volebním období prosazovat? „Samozřejmě chci dále bojovat o zvýšení rozpočtu pro vysoké školy jako doposud,“ odpověděl staronový rektor.

„Také chci, abychom příští rok důstojně oslavili dvě významná výročí – 670 let od založení naší univerzity a také 100 let od vzniku samostatného Československa.“ V této souvislosti chce Tomáš Zima připomenout odkaz Tomáše Garigguea Masaryka a Edvarda Beneše, neboť oba byli též vyučujícími na Univerzitě Karlově.

Znovuzvolený rektor také doplnil, že směrem dovnitř se chce úspěšně vypořádat s akreditacemi studijních programů a také podporovat a rozšiřovat mezinárodní spolupráci – například s univerzitou v Ženevě nebo Curychu.

Nové funkční období začíná Tomáši Zimovi v únoru příštího roku. Do funkce musí rektora na návrh Akademického senátu UK ještě jmenovat prezident Miloš Zeman.

Štěpán Šanda
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.